Xabaringiz bor, 26 -yanvar, payshanba kuni Harakatlar strategiyasi bo’yicha media haftaligining 4 -yo’nalishi – ijtimoiy sohadagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi. Sog’liqni saqlash tizimining o’rni katta, albatta.
O’zbekistonda ijtimoiy himoya va sog’liqni saqlash sohasida keng ko’lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Bizning mutaxassislarimiz juda ko’p ishlar borligini ta’kidladilar – maqsad har bir oilaga shoshilinch tibbiy yordam ko’rsatish, onalik va bolalikni muhofaza qilish, birlamchi tibbiy yordamni tashkil etish, qishloq vrachlik punktlarida xizmat ko’rsatish.
Bugun aholining tibbiy xizmatdan noroziligi qayd etildi. Amalga oshirish mexanizmida kamchiliklar ko’p. Zalda yig’ilganlar ham bu borada o’z fikrlarini bildirishdi.
Sog’liqni saqlash vaziri o’rinbosari Elmira Bositxonovaning aytishicha, maqsad tibbiy muassasalar, jumladan, tug’ruqxonalar ruhiyatini o’zgartirish. Shifokorlarning malakasini oshirishga va ularning qasamyodiga sodiq qolishiga katta e’tibor qaratish lozimligi ta’kidlandi.
Bundan buyon “bemorning sog’lig’i sog’liqni saqlash tizimida daromad emas, asosiysi” degan fikr amalga oshiriladi. Albatta, bu jarayonda keng jamoatchilikning o’rni, shuningdek, ayrim hollarda tibbiyot xodimlarini xalqning o’zi qo’llab -quvvatlayotgani tanqid qilindi.

Как известно, в четверг, 26 января, обсуждалось 4-е направление Медиа-недели по Стратегии действий – приоритеты в социальной сфере. Конечно, роль системы здравоохранения велика.
В Узбекистане ведется большая работа в области социальной защиты и здравоохранения. Наши специалисты отметили, что предстоит большая работа – цель – обеспечить каждой семье экстренную медицинскую помощь, защиту материнства и детства, организацию первичной медико-санитарной помощи, оказание услуг в сельских поликлиниках.
Сегодня отмечается недовольство населения медицинским обслуживанием. В механизме правоприменения много недостатков. Собравшиеся в зале также высказали свое мнение по этому поводу.
Заместитель министра здравоохранения Эльмира Боситхонова заявила, что целью является изменение морального состояния медицинских учреждений, в том числе родильных домов. Подчеркивалось, что следует уделять большое внимание повышению квалификации врачей и их приверженности к присяге.
Отныне будет реализована идея, что «здоровье пациента – это главное, а не доход в системе здравоохранения». Конечно, критиковалась роль широкой общественности в этом процессе, а также тот факт, что в некоторых случаях люди сами поддерживают медицинский персонал.