Shavkat Mirziyoyev “Koronavirus pandemiyasi davrida tadbirkorlik va aholini qo‘llab -quvvatlashning qo‘shimcha chora -tadbirlari to‘g‘risida” gi qarorni imzoladi.
Foto: Rossiya prezidenti matbuot xizmati.
Hujjatga ko’ra, 2020 yil 1 iyundan 1 sentyabrgacha kichik korxonalar, bozorlar va savdo markazlari, kinoteatrlar, umumiy ovqatlanish korxonalari, jamoat transporti tashkilotlari, sport va dam olish inshootlari, shuningdek, yo’lovchilar tashish, maishiy xizmatlar. Banketlarni tashkil etuvchi yuridik shaxslar, shu jumladan banketlarni tashkil qilish, mol -mulk va er solig`idan ozod qilingan.
Kichik biznes uchun:
Rossiya Federatsiyasi Prezidentining 2020 yil 9 mart va 2020 yil 3 apreldagi farmonlariga muvofiq aprel-may oylari uchun mol-mulk solig’i va er solig’ini foizsiz kechiktirish (taksit rejasi) miqdoridan;
Er va mol -mulk solig’i bo’yicha jarimalar va jarimalar 2020 yil 1 yanvardan 2020 yil 15 maygacha bekor qilinadi.
Tadbirkorlar tovarlarni (ishlarni, xizmatlarni) olib kirishda qo’shimcha qiymat solig’ini to’lashni 120 kungacha kechiktirishga haqli.
2020 yil 1 maydan 1 iyulgacha mikro va kichik korxonalar uchun ijtimoiy soliq stavkasi 12 foizdan 1 foizga tushiriladi.
Ustav kapitalida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50% va undan ortiq bo’lgan davlat korxonalari va yuridik shaxslar bundan mustasno.
Farmonda belgilanganidek, 2020 yil 15 maydan soliq qarzlarini undirish va soliq qonunchiligini buzganlik uchun foizlar va jarimalarni undirish 2020 yil 1 sentyabrga qadar to’xtatiladi, Davlat soliq xizmati mablag’larni o’tkazish va hisobdan chiqarish bo’yicha inkassatsiya topshiriqlarini qaytarib oldi. 15 maydan bank hisoblaridan, soliq to’lovchilar esa 15 may holatiga bajarilmagan soliq majburiyatlarining bajarilishi uchun to’lov topshiriqnomalarini oldilar. Hisobdan chiqarish huquqi aniqlandi.
1 iyundan boshlab 14 yoshgacha bolali oilalarga, 2 yoshgacha bo’lgan bolalarga va moddiy yordam oluvchilarga qo’shimcha ijtimoiy nafaqa oluvchilar 10 foizga oshiriladi.

Шавкат Мирзиёев подписал указ «О дальнейших мерах по поддержке бизнеса и населения в период пандемии коронавируса».
Фото: пресс-служба Президента России.
Согласно документу, с 1 июня по 1 сентября 2020 года малые предприятия, рынки и торговые центры, кинотеатры, предприятия общественного питания, организации общественного транспорта, спортивные и оздоровительные объекты, а также пассажирские перевозки, бытовое обслуживание. Юридические лица, осуществляющие организация банкетов, в том числе организация банкетов, освобождаются от имущественного и земельного налогов.
Для малого бизнеса:
От сумм беспроцентной отсрочки (рассрочки) налога на имущество и земельного налога за апрель-май в соответствии с Указами Президента РФ от 9 марта 2020 года и 3 апреля 2020 года;
Пени и штрафы по земельным налогам и налогам на имущество будут отменены с 1 января 2020 года по 15 мая 2020 года.
Предприниматели вправе отсрочить уплату налога на добавленную стоимость до 120 дней при импорте товаров (работ, услуг).
С 1 мая по 1 июля 2020 года ставка социального налога для микро- и малых предприятий будет снижена с 12 процентов до 1 процента.
За исключением государственных предприятий и юридических лиц с долей государства 50% и более в уставном капитале (уставном капитале).
Постановлением предусмотрено, что с 15 мая 2020 года сбор налоговой задолженности и пеней и пеней за нарушение налогового законодательства будет приостановлен до 1 сентября 2020 года, Государственная налоговая служба с 15 мая отозвала инкассовые поручения за перевод и списание денежных средств со своих банковских счетов, а налогоплательщики получили платежные поручения на исполнение неисполненных налоговых обязательств по состоянию на 15 мая. Право на списание определено.
С 1 июня получатели дополнительных социальных пособий для семей с детьми до 14 лет, детей до 2 лет и получающих материальную помощь будут увеличены на 10%.