O’tmishda dasturlarimizda aniqlangan bir qator muammolar hal qilindi. Xususan, joriy yilning 17 yanvarida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 2017-2021 yillarda Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish davlat dasturi to‘g‘risidagi qarorni qabul qildi. Dastur ichimlik suvi ta’minoti, arzon uy -joy, transport, muhandislik, kommunikatsiya infratuzilmasi va yo’llar, ijtimoiy himoya, ish o’rinlari yaratish, ta’lim, sog’liqni saqlash va madaniyatni rivojlantirishni o’z ichiga oladi.
Dastur Xorazm viloyatida 2,7 trillion so’mlik quyidagi tadbirlarni amalga oshirishni ko’zda tutadi va maxsus jamg’arma tashkil etildi:
1. Aholini ichimlik suvi bilan ta’minlash. Mintaqadagi 1,2 ming kilometrlik ichimlik suvi tarmoqlarining 25 foizi ta’mirga muhtoj. Bu kamchiliklarni bartaraf etish uchun 253 mlrd. Natijada, 2021 yilga kelib, viloyat aholisining ichimlik suvi ta’minoti hozirgi 53 foizdan 77,4 foizgacha oshadi.
Oddiy ichimlik suvini ta’mirlamasak, “hukumatning mas’uliyati va javobgarligi qani?” Savol: Biz sog’lom avlod, sog’lom bola deymiz – ichimlik suvi bilan ta’minlamasak, qanday sog’lik haqida gapirish mumkin? 77,4%ga oshirish maqsadida, qaysi mahallada, kim, qachon, qanday xarajat bilan – hammasi dasturda yozilgan. Axir, pulni talon -taroj qiladiganlar ko’p – 50%. Jamiyatning hech qanday aloqasi yo’q. Viloyatdagi eng ehtiyojmand 19 aholi punkti sho’r suvni tozalash uskunalari bilan ta’minlanadi. Aholining sanitariya -gigiyenik holatini yaxshilash maqsadida 10 ta qattiq chiqindixonalarni maxsus uskunalar bilan jihozlash rejalashtirilgan.
2. Suv resurslarini boshqarish va tuproq unumdorligini oshirish, kanallar va gidrotexnik inshootlarni qurish va rekonstruksiya qilish bo’yicha umumiy qiymati 1,2 trillion so’mlik oltita loyiha amalga oshiriladi.
3. Sog’liqni saqlashni yaxshilash va aholining genofondini himoya qilish masalasi jiddiy e’tiborni talab qiladi. Ayni paytda, viloyatning tibbiyot tizimiga aholining noroziligi juda kuchli ekanligini aytish to’g’ri.
Viloyatda katta niyat bilan tashkil etilgan 160 ta qishloq vrachlik punktining 86 tasi yomon ahvolda. Ular umuman ta’minlanmagan. Agar biz qishloq vrachlik punktidan foydalansak, uni eng olis qishloqlarda ham ishlatamiz. U erda shifokor uchun uy quramiz. Qishloq vrachlik punktini 24 soat ochiq qilamiz. Tibbiy mashina, dorixona, shuningdek, xizmat uyi bo’ladi. Biz unga mashina ham beramiz – 20 yillik kredit bilan, lekin agar u qishloq vrachlik punktidan voz kechsa, imtiyozlar yo’qoladi. Qishloq vrachlik punktidagi vrachlarimiz uy -uyma -uy yurib, sog’lom tug’ilishi uchun chaqaloqlarimizga g’amxo’rlik qilishlari kerak. Bu eng katta vazifa!
Odamlar dori -darmon narxidan norozi. Malakali mutaxassislar yetishmaydi. Aholining kasallanish darajasi bir yil ichida olti foizga oshdi. Onalar o’limi ko’paygan. Dasturda viloyatdagi bunday salbiy holatlarni bartaraf etish va sog’liqni saqlash tizimini zamonaviy standartlarga etkazish bo’yicha umumiy qiymati 124 milliard so’mlik chora -tadbirlar amalga oshirilishi ko’zda tutilgan. Xususan, 5 yoshgacha bo’lgan bolalar va homilador ayollar 17,6 milliard so’mlik bepul vitamin -mineral komplekslarini oladi.

Ряд проблем, выявленных в наших программах в прошлом, уже решен. В частности, 17 января текущего года Президент Республики Узбекистан принял постановление о Государственной программе развития региона Приаралья на 2017-2021 годы. Программа включает развитие питьевого водоснабжения, доступного жилья, транспорта, инженерии, инфраструктуры связи и дорог, социальную защиту, создание рабочих мест, образование, здравоохранение и культуру.
Программой предусмотрена реализация в Хорезмской области следующих мероприятий на сумму 2,7 трлн. Сумов, создан специальный фонд:
1. Обеспечение населения питьевой водой. Двадцать пять процентов из 1,2 тысячи километров сетей питьевого водоснабжения области нуждаются в ремонте. На устранение недостатков будет направлено 253 миллиарда сумов. В результате к 2021 году обеспеченность населения области питьевой водой увеличится с нынешних 53% до 77,4%.
Если мы не ремонтируем обычную питьевую воду, «где ответственность и подотчетность правительства?» Вопрос в том: Мы говорим о здоровом поколении, здоровом ребенке – о каком здоровье можно говорить, если мы не обеспечиваем питьевой водой? Для увеличения на 77,4%, в каком районе, кто, когда, за какой счет – все прописано в программе. Ведь есть много людей, которые грабят деньги – 50%. Сообществу делать нечего. 19 наиболее малообеспеченных населенных пунктов области будут обеспечены оборудованием для очистки соленой воды. В целях улучшения санитарно-гигиенических условий населения планируется оснастить 10 полигонов ТБО специальной техникой.
2. Шесть проектов на сумму 1,2 трлн. Сумов будут реализованы по управлению водными ресурсами и повышению плодородия почв, строительству и реконструкции каналов и гидротехнических сооружений.
3. Серьезного внимания требует вопрос улучшения здравоохранения и защиты генофонда населения. На данный момент можно сказать, что протест населения против медицинской системы региона очень силен.
Из 160 сельских медпунктов, созданных в области с благими намерениями, 86 находятся в плохом состоянии. Их вообще нет. Если мы воспользуемся услугами сельского врача, то будем использовать его в самых дальних селах. Мы построим там дом для врача. Мы сделаем сельский врач круглосуточным. Здесь будет медицинский автомобиль, аптека, а также дом обслуживания. Также даем ему машину – ссудой на 20 лет, но если он уволится из сельского врача, льготы пропадут. Наши врачи в сельском врачебном кабинете должны ходить из дома в дом и заботиться о наших младенцах, чтобы они могли родиться здоровыми. Это самая большая задача!
Люди недовольны ценой на лекарства. Не хватает квалифицированных специалистов. Заболеваемость населения за год увеличилась на шесть процентов. Увеличилась материнская смертность. Программа предусматривает реализацию мероприятий на общую сумму 124 миллиарда сумов по устранению подобных негативных ситуаций в регионе и приведению системы здравоохранения в соответствие с современными стандартами. В частности, детям до 5 лет и беременным женщинам бесплатно будут предоставлены витаминно-минеральные комплексы на 17,6 миллиарда сумов.
В целях повышения качества медицинских услуг будет и дальше улучшена материально-техническая база 19 амбулаторий, построены жилые дома для врачей общей практики в сельских санаториях. Только в этом году мы решили закупить 1200 машин скорой помощи », – сказал Шавкат Мирзиёев.