Bu Nizom O’zbekiston Respublikasining “Aktsiyadorlik jamiyatlari va aktsiyadorlar huquqlarini himoya qilish to’g’risida” gi qonuniga muvofiq ishlab chiqilgan, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 24.24 -sonli Farmoni. UP-4720-sonli “Aksiyadorlik jamiyatlarida korporativ boshqaruvning zamonaviy usullarini joriy etish chora-tadbirlari to’g’risida” va boshqa qonun hujjatlari “Farg’ona Dori-Darmon” AJ (bundan buyon matnda-Kompaniya) ijroiya organiga nomzodlarni tanlash tartibini belgilaydi.
Tanlov tamoyillari quyidagilardan iborat:
oshkoralik – tanlovning boshlanishi, uni o’tkazish tartibi, tanlov mezonlari va tanlangan nomzodlar haqidagi ma’lumotlarni e’lon qilish orqali ta’minlanadi;
muntazamlik – O’zbekiston Respublikasining “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish to’g’risida” gi qonuniga muvofiq, takliflarni ijro etuvchi organga yuborish uchun belgilangan belgilangan chastotada tanlov o’tkazish orqali ta’minlanadi;
raqobatbardoshlik – ushbu Nizomda belgilangan mezonlarga muvofiq nomzodlarning malakasi va kasbiy sifatlarini baholash orqali ta’minlanadi.
I. Umumiy qoidalar
1. Kompaniyaning ijroiya organiga nomzodlarni tanlash (keyingi o’rinda tanlov deb yuritiladi) Kuzatuv kengashi (keyingi o’rinlarda – SB) tomonidan amalga oshiriladi.
2. Tanlov kelib tushgan takliflar asosida amalga oshiriladi.
nomzodlar tomonidan.
3. Nomzodlar boshqaruv vazifalarini bajarish uchun etarli malakaga ega bo’lgan va / yoki tegishli sohada tajribaga ega bo’lgan shaxslar bo’lishi mumkin, shu jumladan Kompaniya aktsiyadorlari, chet ellik menejerlar va respublika vazirliklari va idoralarining malakali xodimlari (bundan buyon matnda nomzodlar deb yuritiladi).
4. Nomzodlar uchun takliflar arizachilar, vazirliklar, idoralar, aksiyadorlar va qonunga muvofiq Jamiyatning ijro etuvchi organiga (bundan buyon matnda tashabbuskorlar deb yuritiladi) nomzodlar uchun takliflar kiritish huquqiga ega bo’lgan boshqa shaxslar tomonidan berilishi mumkin.
5. Tanlovni o’tkazishda O’zbekiston Respublikasining “Aksiyadorlik jamiyatlari va aktsiyadorlar huquqlarini himoya qilish to’g’risida” gi qonuniga muvofiq, Kompaniyaning ijro etuvchi organiga takliflar yuborish uchun ajratilgan vaqt hisobga olinishi kerak.
6. Tanlovni amalga oshirish uchun Milliy Assambleya Nomzodlar bo’yicha Qo’mitani (bundan buyon matnda Qo’mita deb yuritiladi), shu jumladan Milliy Majlis a’zolarini tashkil qiladi. Qo’mita tarkibi Milliy Majlis raisi tomonidan tasdiqlanadi.
7. Qo’mita qarorlari yig’ilishlarda qabul qilinadi va bayonnomada qayd etiladi.
8. NA Prezidenti Qo’mitaning ishchi organi tarkibini tasdiqlaydi.
II. Tanlovga tayyorgarlik
9. Tashabbuskorlar tanlov e’lon qilinganidan keyin 15 kun ichida (agar e’londa boshqa muddat belgilanmagan bo‘lsa) ushbu Nizomga ilovaga muvofiq nomzodlar haqidagi ma’lumotlarni taqdim etadilar.
10. Shaxslar:
oliy ma’lumotga ega emas;
tegishli sohada kamida uch yillik ish tajribasiga ega bo’lmaslik;
yagona ijroiya organi vazifalarini bajargan, kollegial ijroiya organining a’zosi bo’lgan yoki ushbu shaxslarning aybi bilan qilingan litsenziyalash talablari va shartlarini buzganligi uchun ushbu faoliyatni amalga oshirish uchun litsenziyalar bekor qilingan paytda yuridik shaxsning muassislari bo’lgan. , agar bunday bekor qilinganidan keyin uch yildan kam vaqt o’tgan bo’lsa;
iqtisodiy jinoyatlar yoki boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlar uchun sudlanganligi;
bunday shaxs bankrot deb e’lon qilingan paytda va tan olinganidan buyon ikki yil o’tmagan paytda, yagona ijroiya organi vazifalarini bajargan yoki yuridik shaxsning kollegial ijroiya organi tarkibiga kirgan;
Kuzatuv kengashining boshqa a’zosi yoki Jamiyat rahbari bilan yaqin aloqada.
11. Tashabbuskorlar Kompaniyaga taqdim etilgan nomzodlar haqidagi ma’lumotlarning to’g’riligini, dolzarbligini va muvofiqligini ta’minlaydi.
III. Tanlash
12. Belgilangan muddatgacha olingan nomzodlar to’g’risidagi ma’lumotlar nomzodga ushbu Nizomga ilovada sanab o’tilgan har bir mezon bo’yicha berilgan ballar asosida umumlashtiriladi.
(jami 100 ballgacha).
13. Ijroiya organiga eng yaxshi nomzodni (keyingi o’rinlarda – eng yaxshi nomzod) tanlash amalga oshiriladi:
ushbu Nizomga ilovada ko’rsatilgan mezonlarga muvofiq nomzodga qo’yilgan eng yuqori yakuniy ball bo’yicha;
ikki yoki undan ortiq nomzod uchun yakuniy ballar teng bo’lgan taqdirda – Nomzodlar qo’mitasi a’zolari ovoz berish natijalari bo’yicha;
agar nomzodlar qo’mitasi a’zolarining ovoz berish natijalariga ko’ra, ikki yoki undan ortiq nomzodlar teng miqdordagi ovozga ega bo’lsa – NA Prezidentining hal qiluvchi ovozi asosida;
nomzodlar qo’mitasi a’zolarining ovoz berish natijalari bo’yicha ikki yoki undan ortiq nomzodlar uchun teng miqdordagi ovozga ega bo’lgan ijro etuvchi hokimiyat rahbarini tanlashda – bu masala aksiyadorlarning umumiy yig’ilishi qaroriga kiritiladi;
nomzodlar uchun takliflar bo’lmagan taqdirda, ular nomzodlik qo’mitasi tarkibiga mazkur AJ tarkibiga kiruvchi xo’jalik boshqaruvi organlari xodimlari orasidan belgilanadi.
14. Milliy Assambleya qonun hujjatlarida, ustavda va ushbu AJning ichki hujjatlarida belgilangan tartibda va muddatlarda aksiyadorlarning umumiy yig’ilishi ko’rib chiqish uchun eng yaxshi nomzod to’g’risida takliflar kiritadi. Agar ustav qoidalari bilan AJ ichki hujjatlari o’rtasida tafovut bo’lsa, ustav qoidalari ustuvor hisoblanadi.
15. Tashabbuskorlar nomzodni almashtirishni talab qiladigan holatlar yuzaga kelganligi to’g’risida SBga darhol xabar berishlari shart.
16. Nomzodlikka nisbatan uni almashtirishni talab qiladigan holatlar vujudga kelgan bo’lsa, SB:
nomzod sifatida ilgari tanlovda qatnashgan va keyingi eng yaxshi yakuniy balni olgan yoki ushbu Nizomda belgilangan tartibda shunday deb tan olingan shaxsni nomzod sifatida aniqlaydi;
ilgari tanlovda ishtirok etgan shaxslar bo’lmaganida yoki ularni Kompaniyaning ijro etuvchi organiga saylashning iloji bo’lmaganda, tarkibiga ushbu AJ kirgan xo’jalik boshqaruvi organlari xodimlari orasidan tayinlaydi.
IV. Yakuniy qoidalar
18. Ushbu Nizom talablarini buzishda aybdor bo’lgan shaxslar qonun hujjatlarida belgilangan tartibda javobgar bo’ladilar.
19. Mazkur Nizom talablarining bajarilishini nazorat qilish “Farg’ona Dori-Darmon” AJ Kuzatuv kengashi tomonidan amalga oshiriladi.
Nizomga ilova
Aql
“Farg’ona Dori-Darmon” AJ ijroiya organiga nomzodlik to’g’risida
Nomzodning to’liq ismi: _________________________________
Men bu bilan nomzod sifatida ko’rsatilgan shaxsni tasdiqlayman:
tegishli mutaxassislik bo’yicha oliy ma’lumotga ega;
tegishli sohada kamida ikki yillik tajribaga ega;
oldingi uch yil mobaynida yagona ijroiya organi vazifalarini bajarmagan, kollegial ijroiya organining a’zosi bo’lmagan yoki litsenziyani buzganligi uchun ushbu faoliyatni amalga oshirish uchun litsenziyalar bekor qilingan paytda yuridik shaxsning asoschisi bo’lmagan. bu shaxsning aybi bilan qo’yilgan talablar va shartlar;
iqtisodiyot sohasidagi jinoyatlar yoki boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlar uchun sudlanganligi yo’q;
yakka ijro etuvchi organ vazifalarini bajarmagan yoki yuridik shaxsning kollegial ijroiya organining a’zosi bo’lgan, bunday shaxs bankrot deb e’lon qilingan paytda va tan olingan paytdan boshlab ikki yil o’tmagan;
kuzatuv kengashining boshqa a’zosi yoki tijorat kompaniyasi rahbari bilan qarindoshlik yoki mulk munosabatlarida emas.
arizada mavjud bo’lgan barcha ma’lumotlarning haqiqiyligi, ishonchliligi va to’g’riligi, shuningdek, ushbu ilovaga ilova qilingan hujjatlar va materiallarda mavjud bo’lgan ma’lumotlar.
Yuqoridagi ma’lumotlar to’g’ri, to’g’ri va to’g’ri.
Yuridik shaxsning bosh muhri yoki elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlangan yuridik shaxs rahbarining lavozimi va uning imzosi yoki
Jismoniy shaxsning to’liq ismi, manzili va pasport ma’lumotlari, uning yozma yoki elektron imzosi bilan tasdiqlangan.
Eslatma:
1 O`zbekiston Respublikasi fuqarosi bo`lmagan nomzodlarga nisbatan, tashabbuskor nomzodlarga nisbatan O`zbekiston Respublikasi hududida mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsatnoma berishni rad etishga olib kelishi mumkin bo`lgan cheklovlar haqida qo`shimcha ravishda xabar beradi. .

Настоящий Регламент, разработан в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров», Указом Президента Республики Узбекистан от 24.04.2015г. №УП-4720 «О мерах по внедрению современных методов корпоративного управления в акционерных обществах» и иными актами законодательства, определяет порядок проведения отбора кандидатур в исполнительный орган АО «Фергана Дори-Дармон» (далее – Общество).
Принципами проведения отбора являются:
прозрачность – обеспечиваемая путем публикации сведений о начале отбора, порядка его проведения, критериях отбора и отобранных кандидатурах;
регулярность – обеспечиваемая путем проведения отбора с установленной периодичностью, предусмотренной для направления предложений по исполнительному органу, согласно Закону Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров»;
состязательность – обеспечиваемая путем оценивания квалификационных и профессиональных качеств кандидатур согласно критериям, установленным настоящим Регламентом.
I. Общие положения
1. Отбор кандидатур в исполнительный орган Общества (далее – отбор) проводится наблюдательным советом (далее – НС).
2. Отбор проводится на основе поступивших предложений
по кандидатурам.
3. Кандидатами могут выступать лица, имеющие достаточную квалификацию для осуществления управленческих функций и/или опыт работы в соответствующей сфере, в том числе акционеры Компании, иностранные менеджеры и квалифицированные работники министерств и ведомств республики (далее – кандидатуры)
4. Предложения по кандидатурам могут вноситься соискателями, министерствами, ведомствами, акционерами и иными лицами, уполномоченными в соответствии с законодательством вносить предложения по кандидатурам в исполнительный орган Общества (далее – инициаторы).
5. Сроки отбора должны учитывать период времени, отводимый для направления предложений по исполнительному органу Общества, согласно Закону Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров».
6. Для проведения отбора НС образует Комитет по номинациям (далее – Комитет), включающий членов НС. Состав Комитета утверждается председателем НС.
7. Решения Комитета принимаются на заседаниях и оформляются протоколом.
8. Председатель НС утверждает состав рабочего органа Комитета.
II. Подготовка к отбору
9. Инициаторы, в течение 15 дней после объявления конкурса (если иной срок не указан в объявлении) представляют сведения о кандидатурах согласно приложению к настоящему Регламенту.
10. Кандидатурой не могут быть лица, которые:
не имеют высшего образования;
не имеют, как минимум, трехлетнего стажа работы в соответствующей сфере;
исполняли функции единоличного исполнительного органа, входили в состав коллегиального исполнительного органа или являлись учредителями юридического лица в момент прекращения действия лицензий на осуществление указанной деятельности за нарушения лицензионных требований и условий, допущенных по вине этих лиц, если с момента такого прекращения прошло менее трех лет;
имеют непогашенную судимость за преступления в сфере экономики или за преступления против порядка управления;
исполняли функции единоличного исполнительного органа или входили в состав коллегиального исполнительного органа юридического лица в момент, когда такое лицо было признано банкротом и с момента признания не истекло два года;
состоящие в отношениях близкого родства с другим членом наблюдательного совета или руководителем Общества.
11. Инициаторы обеспечивают достоверность, актуальность и соответствие действительности представленных в Общество сведений о кандидатурах.
III. Проведение отбора
12. Поступившие к установленному сроку сведения о кандидатурах обобщаются на основе баллов, присваиваемых кандидатуре по каждому из критериев, перечисленных в приложении к настоящему Регламенту
(в сумме до 100 балов).
13. Отбор наилучшей кандидатуры для исполнительного органа (далее – наилучшая кандидатура) производится:
по наибольшему итоговому баллу, присвоенному кандидатуре согласно критериям, указанным в приложении к настоящему Регламенту;
при равенстве итоговых баллов у двух и более кандидатур – по результатам голосования членов Комитета по номинациям;
при равном числе голосов у двух и более кандидатур по результатам голосования членов Комитета по номинациям – на основании права решающего голоса председателя НС;
при выборе руководителя исполнительного органа, при равном числе голосов у двух и более кандидатур по результатам голосования членов Комитета по номинациям – этот вопрос выносится на решение Общего собрания акционеров;
при отсутствии предложений по кандидатурам – определяются Комитетом по номинациям из числа работников органов хозяйственного управления, в структуру которого входит данное АО.
14. НС вносит на рассмотрение общего собрания акционеров предложения по наилучшей кандидатуре в порядке и сроки, установленные законодательством, уставом и внутренними документами данного АО. При наличии расхождений между положениями устава и внутренних документов АО, превалируют положения устава.
15. Инициаторы обязаны безотлагательно сообщить в НС о возникновении обстоятельств, влекущих необходимость замены кандидатуры.
16. В случае, если в отношении кандидатуры возникли обстоятельства, влекущие необходимость ее замены, НС:
определяет кандидатурой лицо, ранее участвовавшее в отборе и набравшее следующий наилучший итоговый балл, либо признанное таковым в порядке, установленном настоящим Регламентом;
при отсутствии ранее участвовавших в отборе лиц либо невозможности их избрания в состав исполнительного органа Общества назначает из числа работников органов хозяйственного управления, в структуру которого входит данное АО.
IV. Заключительные положения
18. Лица, виновные в нарушении требований настоящего Регламента, несут ответственность в порядке, установленном законодательством.
19. Контроль за соблюдением требований настоящего Регламента осуществляет Наблюдательный совет АО «Фергана Дори-Дармон».
Приложение к Регламенту
СВЕДЕНИЯ
о кандидатуре в исполнительный орган АО «Фергана Дори-Дармон»
ФИО кандидатуры:_________________________________
Настоящим подтверждаю, что лицо, предлагаемое в качестве кандидатуры:
имеет высшее образование по соответствующей специальности;
имеет, как минимум, двухлетний стаж работы в соответствующей сфере;
в течение трех предыдущих лет не исполняло функции единоличного исполнительного органа, не входило в состав коллегиального исполнительного органа или не являлось учредителем юридического лица в момент прекращения действия лицензий на осуществление указанной деятельности за нарушения лицензионных требований и условий, допущенных по вине данного лица;
не имеет непогашенную судимость за преступления в сфере экономики или за преступления против порядка управления;
не исполняло функции единоличного исполнительного органа или входило в состав коллегиального исполнительного органа юридического лица в момент, когда такое лицо было признано банкротом и с момента признания не истекло два года;
не находится в отношениях родства или свойства с другим членом наблюдательного совета или руководителем хозяйственного общества.
подлинность, достоверность и соответствие действительности всех сведений, изложенных в заявлении, а также сведений, содержащихся в документах и материалах, прилагаемых к настоящему заявлению.
Вышеуказанные сведения являются подлинными, достоверными и соответствуют действительности.
Указание должности руководителя юридического лица и его подпись, заверенная основной печатью либо электронной цифровой подписью юридического лица, либо
ФИО, адрес и паспортные данные физического лица, заверенные его письменной или электронной подписью.
Примечание:
1 В отношении кандидатур, не являющихся гражданами Республики Узбекистан, инициатор дополнительно сообщает об известных ему ограничениях в отношении кандидатур, могущих повлечь отказ в выдаче разрешительного документа для трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан.