Milliy OAVni qo’llab -quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi Vasiylik kengashi raisi Komil Allamjonov ilgari viloyatdagi barcha maktablarning o’qituvchilari va o’quvchilari ko’p vaqtlarini paxta dalalarida o’tkazishini yozgan edi.
По его словам, молодые люди, с раннего детства проводившие время в поле, не учились профессии в колледже или школе. Теперь учитель и ученики не в поле, а в школе.
«Qachon boshlanganini bilmayman, lekin 1990-2000 yillar mobaynida viloyatdagi barcha maktablarning o’qituvchilari yiliga kamida to’rt oy paxta dalalarida bo’lishgan. Kuz, bahor va yozgi ta’tillarni hisobga olsak, bu taxminan ortiqcha yoki minus. to’rt oy “. Ularning soni mingga yaqin, talabalar soni esa bir necha million. Universitetlar va kollejlar, talabalar soni alohida masala. Shunday qilib, 10 ming maktabda millionlab o’quvchilar atigi 4 oy o’qishadi.
Yiliga atigi 4 ta o’yin! Agar farzandingiz bir hafta maktabga bormasa, o’zingiz ishlash uchun joy topolmaysiz. Yaqin vaqtgacha biz deyarli 8 oy o’qimadik. Albatta, bunday davlat va xalq boy bo’lardi. Vaqtini sohada o’tkazgan yoshlar kasbni kollejda ham, maktabda ham o’rganmagan. Shunday qilib, ta’sir hali ham kichik. Biz bunga tayyor bo’lishimiz kerak.
Hozir o’qituvchi va o’quvchilar dalada emas, maktabda. (Okni o’q, qora o’q deb atash kerak).
Xulosa qilib aytadigan bo’lsak, ta’lim sohasida hech qanday o’zgarishlar bo’lmasa ham, endi bizning bolalarimiz 4 oy emas, balki 8 oy ichida kerakli minimal ta’lim olishlari aniq », – dedi Komil Allamjonov.
O’qituvchilarni hurmat qilish va ta’lim tendentsiyada bo’lishi kerakligi qayd etildi. Rivojlanishning boshqa yo’li yo’q.
“Traktor o’qituvchi emas, o’qituvchi emas va traktor trendda ekan, natija ham shunday bo’ladi”, deb xulosa qilingan post.
Avvalroq, Prezident Shavkat Mirziyoyev yaqinda 6-7 million odam, ayniqsa, bolalar “ixtiyoriy ravishda” paxta terimiga majbur qilinganini aytgandi.
– Hech kimga sir emas, ilgari kuz haqida gapirganimizda, birinchi navbatda paxta kampaniyasi xayolimizga kelgan. Yaqin vaqtgacha har yili 6-7 millionga yaqin odam, ayniqsa, bolalar “ixtiyoriy ravishda” paxta terimiga borgan. Uch -to’rt yil davomida o’qituvchilar va o’quvchilar maktablarda, shifokorlar shifoxonalarda, olimlar laboratoriyalarda, talabalar o’qishardi. “Biz bunga puxta iqtisodiy siyosat, tadbirkor va fermerga foyda keltiradigan samarali usullarni, shu jumladan klaster va kooperativ tizimni qo’llash orqali erishdik”, dedi u sentabr oyining boshida Liberal -demokratlar partiyasiga qilgan chiqishida.
Kecha, 22 sentyabr kuni Shavkat Mirziyoyev Xorazm viloyati faollari bilan uchrashuvi chog’ida paxta terimida ilgari yuzaga kelgan muammolar va hozirgi holat haqida gapirdi.
«Biz shuncha yil paxta yetishtirdik, lekin avvalgidek daromad olmaganmiz. Bir paytlar respublikadagi daromadimiz 1 milliard dollardan ham kam edi. O’rtacha 800-850 million dollarni oldik. «Endi biz chet eldan paxta sotib olishga va qayta ishlashga tayyormiz. Xorijiy davlatlar kelib, bizdan paxta so’rayapti, – dedi.

Комил Алламджанов, председатель попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных СМИ, ранее писал, что учителя и ученики всех школ региона большую часть времени проводят на хлопковых полях.
По его словам, молодые люди, с раннего детства проводившие время в поле, не учились профессии в колледже или школе. Теперь учитель и ученики не в поле, а в школе.
«Я не знаю, когда это началось, но между 1990 и 2000 годами учителя всех школ провинции проводили не менее четырех месяцев в году на хлопковых полях. Включая осенние, весенние и летние каникулы, это примерно плюс или минус. четыре месяца ». Их около тысячи, а количество студентов несколько миллионов. Университеты и колледжи, количество студентов – это отдельный вопрос. Итак, миллионы учеников в 10 тысячах школ обучаются всего 4 месяца.
Всего 4 игры в год! Если ваш ребенок не ходит в школу в течение недели, вы не найдете себе места, где можно было бы себя устроить. До недавнего времени мы не учились почти 8 месяцев. Конечно, такое государство и нация были бы богатыми. Молодые люди, которые проводили время в поле, не изучали профессию в колледже или школе. Так что эффект от этого пока небольшой. Мы должны быть к этому готовы.
Теперь учитель и ученики не в поле, а в школе. (Стрелку следует называть стрелкой, черной стрелкой).
В заключение, даже если не произойдет изменений в сфере образования, ясно, что теперь наши дети будут получать необходимое минимальное образование не в течение 4 месяцев, а в течение 8 месяцев », – сказал Комил Алламжонов.
Было отмечено, что учителей следует уважать, а образование должно быть в тренде. Другого пути развития нет.
«Пока трактор не является учителем, не учителем, и трактор находится в тренде, результат будет таким же», – заключил пост.
Ранее президент Шавкат Мирзиёев заявлял, что в последнее время 6-7 миллионов человек, особенно дети, были «добровольно» вынуждены собирать хлопок.
«Ни для кого не секрет, что в прошлом, когда мы говорили об осени, первое, что приходило в голову, была хлопковая кампания». До недавнего времени около 6-7 миллионов человек, особенно детей, «добровольно» отправлялись на сбор хлопка каждый год. В течение трех-четырех лет учителя и ученики были в школах, врачи – в больницах, ученые – в лабораториях, а студенты – учились. «Мы достигли этого, проводя разумную экономическую политику, эффективные методы, выгодные для предпринимателя и фермера, включая систему кластеров и кооперативов», – сказал он в своем выступлении перед либерал-демократами в начале сентября.
Вчера, 22 сентября, во время встречи с активистами в Хорезмской области Шавкат Мирзиёев рассказал о прошлых проблемах со сбором хлопка и нынешней ситуации.
«Мы столько лет выращиваем хлопок, но не заработали столько денег, сколько раньше. Когда-то наши доходы в республике составляли менее 1 миллиарда долларов. В среднем мы составляли 800-850 миллионов долларов. «Теперь мы готовы покупать и перерабатывать хлопок из-за границы. Зарубежные страны приезжают и просят у нас хлопок», – сказал он.