Sunʼiy intellekt yurak xuruji xavfini bashorat qilish uchun ishlatilishi mumkin, deydi britaniyalik olimlar. Tizim insonning keyingi 10 yil ichida sogʼligʼi bilan bogʼliq qanday muammolarga duch kelishini baholashga qodir.
Tadqiqotni Oksford universiteti olimlari olib borishdi. Ularning fikricha, zamonaviy texnologiyalar minglab odamlarning hayotini saqlab qolishi mumkin.
Bemorlarda arteriyalarning tiqilib qolishi yoki torayishini aniqlash uchun kompyuter tomografiyasi qoʼllaniladi. Buyuk Britaniyada har yili taxminan 350 ming kishi ushbujarayondan oʼtadi. Ammo tadqiqot yetarlicha aniq boʼlmasligi mumkin.
Olimlarning xulosasiga koʼra, koʼkrak qafasidagi ogʼriqlar bilan kasalxonaga kelgan baʼzi bemorlarda kasalxonaga yotqizish uchun sabab topa olmaydi. Ular uyga joʼnatiladi, ammo kelajakda yurak xurujiga duchor boʼlish xavfi yuqori. Sunʼiy intellekt yurak-qon tomir tizimining holati haqida toʼliqroq maʼlumot beradi.
Tadqiqotchilar 2,7 yil davomida toʼplangan 40 000 dan ortiq bemor maʼlumotlarini tahlil qilishdi. Sunʼiy intellekt vositasi 3393 bemorning maʼlumotlarini koʼrib chiqdi va yurak xuruji xavfini aniq bashorat qila oldi. Shundan soʼng shifokorlarga 744 nafar bemor uchun sunʼiy intellekt tomonidan yaratilgan xavf baholari taqdim etildi va 45% hollarda davolash usuli oʼzgartirildi, deya xabar beradi mir24.
Shuningdek, rossiyalik olimlar sunʼiy intellekt yordamida yurak tomirlari kasalliklarini tashxislash va davolash usullarini takomillashtirmoqda. Yurak xurujidan oʼlim xavfi har bir bemor uchun individual boʼlgan turli omillarga bogʼliq. Sunʼiy intellekt maʼlum bir bemor uchun eng xavfli omillarni aniqlash va shunga mos ravishda davolash usullarini tanlash imkonini beradi.
Yaʼni, bemorda qon quyuqlashishi va buyrak muammolari boʼlsa, xavf ortadi. Ushbu holatlarni erta aniqlash noxush oqibatlar ehtimolini 5-7 baravar kamaytiradi. Tadqiqot davomida mualliflar turli maʼlumot toʼplamlarini, shu jumladan miokard infarktini oʼtkazgan 4677 bemor haqidagi maʼlumotlarni tahlil qildilar. Olimlar sunʼiy intellekt mutaxassislar nazaridan chetda qolgan alomatlarni koʼrsatishga qodir, deyishmoqda.

Искусственный интеллект можно использовать для прогнозирования рисков сердечного приступа, заявили британские ученые. Система способна оценить, грозят ли человеку проблемы со здоровьем в ближайшие 10 лет.
Исследование провели ученые Оксфордского университета. По их словам, современные технологии способны спасти тысячи жизней.
Для выявления закупорок или сужений артерий у пациентов применяют компьютерную томографию. Каждый год в Великобритании около 350 тысяч человек проходят эту процедуру. Но исследование может оказаться недостаточно точным.
Ученые заключили, что у некоторых пациентов, поступающих в больницу с болью в груди, не находят оснований для госпитализации. Их отправляют домой, но у них сохраняется высокий риск сердечного приступа в будущем. Искусственный интеллект позволит получить более полную информацию о состоянии сердечно-сосудистой системы.
«Предоставление точной картины риска клиницистам может изменить и потенциально улучшить курс лечения многих пациентов с сердечными заболеваниями», – заявили ученые.
Исследователи проанализировали данные более чем 40 тысяч пациентов, собранных в течение 2,7 лет. Инструмент искусственного интеллекта изучил данные о 3393 пациентах и смог точно предсказать риск сердечного приступа. Затем медикам представили оценки риска, сгенерированные искусственным интеллектом для 744 пациентов, и в 45% случаев методика лечения была скорректирована, сообщает mir24.
Российские ученые, в свою очередь, разработали модель машинного обучения, прогнозирующую риск внутрибольничной смертности у пациентов с инфарктом. Искусственный интеллект позволит улучшить методы диагностики и лечения ишемической болезни сердца.
Риск летального исхода зависит от разных факторов, которые индивидуальны для каждого пациента. Искусственный интеллект позволяет выявить наиболее опасные для конкретного больного факторы и в соответствии с этим подобрать методы терапии.
Так, риск для пациента возрастает, если у него густая кровь и нарушения в работе почек. По отдельности эти состояния не настолько опасны, как в совокупности, рассказала руководитель проекта, директор Института информационных технологий Владивостокского государственного университета (ВВГУ), доктор технических наук Карина Шахгельдян. Заблаговременное выявление данных нарушений позволит снизить вероятность неблагоприятного исхода в 5-7 раз.В ходе исследования авторы проанализировали различные наборы данных, в том числе информацию о 4677 пациентах с инфарктом миокарда. Искусственный интеллект способен указать на закономерности, которые ранее оставались вне поля зрения специалистов.