O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 23 martdagi 213 -sonli “Dori vositalari, tibbiyot buyumlari va tibbiyot texnikasini davlat ro’yxatidan o’tkazish to’g’risidagi guvohnomalarni berish tartibi to’g’risidagi nizomni tasdiqlash to’g’risida” qarori.
Nizomda dori vositalari, tibbiyot buyumlari va tibbiyot texnikasini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va ro‘yxatdan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnoma berish tartibi belgilangan.
Nizomda, masalan, dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiyot texnikasini davlat ro’yxatidan o’tkazish to’g’risidagi guvohnomani olish to’g’risidagi arizani ko’rib chiqish, sertifikat berish yoki berishni rad etish to’g’risidagi qarorga aniqlik kiritiladi.
Sertifikat berish to’g’risidagi arizani ko’rib chiqish uchun ariza topshirilgan sanadagi eng kam ish haqining 10 baravari miqdorida yig’im undiriladi. To’plam O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligining Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy asbob -uskunalarni tekshirish va standartlashtirish davlat markazining hisob raqamiga o’tkaziladi.
Agar ariza beruvchi arizani qaytarib olsa, to’lov qaytarilmaydi.
Dori -darmonlar, tibbiy buyumlar va tibbiy asbob -uskunalar ishlab chiqaruvchi xorijiy ishlab chiqaruvchining (yoki uning nomidan ish yurituvchi) arizasini ko’rib chiqish va sertifikat berish, unga o’zgartirish va qo’shimchalar kiritish, rasmiy o’zgartirish kiritish, bayonot berish, sertifikat tuzish.Yig’im miqdori O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan narxlar ro’yxatiga muvofiq ushbu protseduralarni amalga oshirish uchun Davlat markazining xarajatlaridan kelib chiqadi.
Shuningdek, nizomda sertifikat olish uchun zarur bo’lgan hujjatlar va namunalar ro’yxati keltirilgan.

Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 марта 2018 года № 213 «Об утверждении Положения о порядке выдачи свидетельств о государственной регистрации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники».
Положение устанавливает порядок государственной регистрации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и выдачи свидетельства о регистрации.
Регламент разъясняет, например, рассмотрение заявления о выдаче свидетельства о государственной регистрации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, решение о выдаче или отказе в выдаче свидетельства.
За рассмотрение заявления о выдаче справки взимается сбор в размере 10 минимальных размеров оплаты труда на дату подачи заявления. Сбор будет перечислен на счет Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники Агентства развития фармацевтической промышленности при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан.
Если заявитель отзовет заявку, пошлина не возвращается.
Рассматривать заявку иностранного производителя лекарственных средств, медицинских изделий и медицинского оборудования (или представителя, действующего от его имени) и выдавать сертификат, вносить в него изменения и дополнения, вносить официальные изменения, делать заявление, оформить справку.Сумма взыскания основывается на стоимости Государственного центра на выполнение данных процедур согласно прейскуранту, утвержденному Министерством здравоохранения Республики Узбекистан.
В постановлении также содержится список документов и образцов, необходимых для получения сертификата.