Farg’ona viloyati hududida ulgurji va chakana savdo bilan shug’ullanadigan viloyat shifoxonalari, shahar va tuman tibbiyot birlashmalari va dorixonalari rahbarlari ishtirokida seminar
Tushuntirish №1
Farg’ona 03.02.2017 yil
O’tkazilish joyi: Farg’ona shahri, RSHTOIMFF, konferents -zal.
Tadbir vaqti: 2017 yil 3 -fevral, soat 10:00.
Ishtirokchilar: Najimiddinov Jamoliddin Yusupovich, “O’zfarmsanoat” AJ boshlig’ining o’rinbosari,
Umarov Odiljon Mahmudovich, Farg’ona viloyati SSB boshlig’i,
M. Mirbadalov, Bosh boshqarmaning farmatsevtika nazorati bo’limi yetakchi mutaxassisi
“Farg’ona Dori-Darmon” AJ Boshqaruv raisi o’rinbosari: I. Komilov
Viloyat sog’liqni saqlash boshqarmasi boshlig’ining o’rinbosari: OA Kenjaev,
Respublika hududida dori vositalari ishlab chiqaruvchilari; “Nikafarm”, “Zamona Rano”, “Mehrigiyo” rahbarlarining taqdimotlari.
Taklif etilganlar: viloyat shifoxonalari, Farg’ona viloyati shahar va tuman tibbiyot birlashmalarining bosh vrachlari, ulgurji va chakana dorixonalar rahbarlari (jami 500 ta).
Kun tartibidagi masalalar:
Haqida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti farmoni chiqdi
tibbiy buyumlar bilan ta’minlashni yanada yaxshilash chora -tadbirlari
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 31 oktyabrdagi PK-2647-sonli qarorining Farg’ona viloyatida amalga oshirilishi to’g’risida.
Seminarni Farg’ona viloyati sog’liqni saqlash boshqarmasi boshlig’i O.M. Umarov yig’ilishni ochib, kun tartibidagi masala bilan tanishtirgandan so’ng, so’z “O’zfarmsanoat” AJ raisining o’rinbosari J.Yu.Najimiddinovga berildi.
J.Yu.Najimiddinov – texnik jihozlar va slaydlardan foydalanib, quyidagilarni aytdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Aholini dori vositalari va tibbiyot buyumlari bilan taʼminlashni yanada yaxshilash chora -tadbirlari toʻgʻrisida” gi qarorini imzoladi. Mamlakatimiz rahbariyati farmatsevtika sanoatini rivojlantirish, aholi va tibbiyot muassasalarini yuqori sifatli, yuqori samarali va xavfsiz dori vositalari bilan ta’minlashga alohida e’tibor qaratmoqda. O’zbekistonda tashkil etilgan farmatsevtika sanoati muvaffaqiyatli faoliyat ko’rsatmoqda va tez rivojlanmoqda. Xususan, bugungi kunda respublikada 145 ta farmatsevtika korxonasi mavjud bo’lib, shundan 85 ta kompaniya dori ishlab chiqaradi, 8 ta kompaniya diagnostika, 52 ta kompaniya tibbiy mahsulot ishlab chiqaradi. Mamlakatda jami 8348 ta mahsulot ro’yxatga olingan, shundan 2138 tasi mahalliy, 6210 tasi xorijiy.
Xalqaro standartlar va rivojlangan davlatlar qonunchiligiga muvofiqlashtirilgan dori vositalari va tibbiy buyumlardan foydalanish bo’yicha qonun va qoidalar ishlab chiqilib, amaliyotga joriy etilmoqda.
Xalqaro sifat standartlarini joriy etish natijasida mamlakatimizdagi farmatsevtika korxonalarining eksport salohiyati oshdi. Ta’kidlash joizki, O’zbekistonda ishlab chiqarilgan ayrim dori -darmonlar va tibbiy asboblar dunyoning 20 dan ortiq mamlakatlariga, jumladan MDH, Evropa Ittifoqi va AQShga eksport qilinadi. 2016-2020 yillarda mamlakatimiz farmatsevtika sanoatini yanada rivojlantirish bo’yicha tasdiqlangan chora-tadbirlar dasturiga muvofiq, umumiy investitsiyasi 67 ming AQSh dollaridan ortiq bo’lgan, umumiy qiymati 223,9 million AQSh dollari bo’lgan, mavjud farmatsevtika korxonalarini tashkil etish va modernizatsiya qilish. Bu dori vositalari va tibbiy buyumlar ishlab chiqarishni 2,5 barobar oshirish imkonini beradi, bu esa aholi va tibbiyot muassasalarida talab katta bo’lgan import o’rnini bosadi.
Shu bilan birga, sohaning hozirgi ahvoli tahlili shuni ko’rsatadiki, ba’zi muammolar zudlik bilan hal qilinishi kerak. Birinchidan, ichki bozorni o’zimizda ishlab chiqarilgan dori -darmonlar va tibbiy buyumlar bilan to’liq ta’minlash uchun respublikaning farmatsevtika sanoatini yanada rivojlantirish bo’yicha ko’rilgan chora -tadbirlarni izchil amalga oshirish zarur. Farmatsevtika mahsulotlarini mahalliy xomashyo, shu jumladan, dorivor o’tlarga asoslangan dori -darmon ishlab chiqarishni ko’paytirish, shuningdek, ularni tibbiy amaliyotga joriy etish hisobiga kengaytirish va chuqurlashtirish muhim ahamiyatga ega.
Bu borada jiddiy muammo – farmatsevtika kompaniyalarining dori vositalari va tibbiy buyumlar ishlab chiqarish uchun xorijiy xomashyodan yuqori darajada qaramligi. Mamlakatimiz korxonalarida ma’lum farmakoterapevtik guruhlarning dori vositalari, ya’ni onkologik, endokrinologik, maxsus dorilar va psixotrop dorilar ishlab chiqarilmaydi.
Dorixonalar tarmog’ini yanada optimallashtirish zarur. Dori -darmonlar narxining asossiz oshishi, shuningdek, xuddi shu dori -darmon narxlarida sezilarli farq bor. Bu dorixonalarda dori -darmonlar narxini belgilash tizimini takomillashtirish va ularning faoliyati ustidan nazoratni kuchaytirish zarur.
Shu maqsadda O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 1 yanvardan “Aholini dori vositalari va tibbiy buyumlar bilan ta’minlashni yanada yaxshilash chora -tadbirlari to’g’risida” gi Farmoni, ularni etkazib berishda qancha vositach
ilar ishtirok etishidan qat’i nazar, chakana savdo, ulgurji savdo narxining 15% va chakana ulgurji narxining 20% dan oshmaydigan miqdorda cheklangan savdo mukofotlaridan foydalanish. Shu bilan birga, tibbiyotda keng qo’llaniladigan 299 ta ijtimoiy ahamiyatga ega dori -darmonlar va 44 turdagi tibbiy mahsulotlarga, jami 343 ta narx belgilandi. Bu narxlar dori -darmon va tibbiy buyumlarning hozirgi jahon narxlarida aholiga dori vositalari va tibbiy buyumlar etkazib berilishini tizimli nazorat qilish respublika komissiyasi tomonidan muntazam tahlil qilinadi.
Komissiya, shuningdek, mamlakat farmatsevtika bozori, shu jumladan, mamlakatda ishlab chiqariladigan asosiy dori vositalari va tibbiy buyumlar bilan ta’minlanish darajasini tizimli tahlil qilish va farmatsevtika asosida mamlakat farmatsevtika mahsulotlarini tahlil qilish uchun javobgardir. Takomillashtirish bo’yicha takliflar ishlab chiqish. aholini dori vositalari bilan ta’minlashga mas’ul bo’lgan davlat organlari faoliyati; Dori vositalari va tibbiy buyumlar ro’yxatiga o’zgartirish va qo’shimchalar kiritish, shuningdek diagnostika va davolash standartlariga o’zgartirish va qo’shimchalar kiritish; sanab o’tilgan dori vositalari va tibbiy buyumlar narxlarining bajarilishini nazorat qilish bo’yicha chora -tadbirlarning bajarilishini nazorat qilish va boshqa muhim vazifalar.
Yuqorida aytib o’tilgan dorilar va tibbiy buyumlar ulgurji va ulgurji va chakana savdo korxonalari tomonidan O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligi tomonidan belgilangan kvotalar va mamlakatimizda tegishli faoliyat bilan shug’ullanish litsenziyalari asosida sotib olinadi. Bunday tenderlarni o’tkazish O’zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligiga yuklatilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirish, monopoliyadan chiqarish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi dori vositalari va tibbiyot buyumlarining ulgurji va chakana savdosi bilan tartibga solinadigan narxlarni tartibga soladi. Qaror barcha tibbiyot muassasalariga, shu jumladan ochiq axborot tizimlari orqali klinik protokollar standartlarini to’g’ri yozish, tashxis qo’yish, davolash va etkazib berishni, qonunlarga qat’iy rioya qilishni qat’iy taqiqlaydi. Va klinik protokol standartlarini takomillashtirish vazifalari.
Eng muhim dori -darmonlar va tibbiy buyumlar ro’yxatini, barcha dorixonalar uchun majburiy yangilangan minimal ro’yxatni, shifokor retseptisiz dori -darmonlar ro’yxatini tasdiqlash; Yuridik shaxslar tomonidan dori vositalari va tibbiy buyumlarga narx belgilash tartibini qo’pol ravishda buzganligi uchun litsenziyani bekor qilish rejalashtirilgan. O’zbekiston Respublikasi Prezidentining ushbu qarorining bajarilishi ichki bozorni arzon va sifatli dori-darmonlar va tibbiy buyumlar bilan to’liq ta’minlanishiga, narxlarni belgilashning ochiq mexanizmini joriy etishga, arzon va arzon narxlarni joriy etishga olib keladi. -mamlakatimizda dori -darmonlar.
Bu choralarning barchasi, avvalo, aholini sifatli va arzon dori -darmonlar va tibbiy buyumlar bilan ta’minlash, aholi salomatligini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 31 oktyabrdagi “Dori-darmonlar va tibbiy buyumlar bilan ta’minlanishini yanada yaxshilash chora-tadbirlari to’g’risida” “PK-2647” qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Dori vositalari va tibbiyot ro’yxatini tasdiqlash to’g’risida materiallar »71 -son, Adliya vazirligining 2016 yil 6 dekabrdagi 2846 -sonli buyrug’i. Ushbu buyruq rasmiy e’lon qilingan kundan uch oy o’tgach kuchga kiradi.
Ro’yxatga 76 turdagi, jumladan, 70 turdagi dori -darmonlar va 6 turdagi tibbiy buyumlar kiritilgan. Ro’yxatga kiritilgan dori -darmonlar o’rniga, xuddi shu tarkibdagi faol moddalar va O’zbekiston Respublikasida ro’yxatdan o’tgan, dori shaklidagi boshqa dorilar ham tan olinadi.
Respublika hududida dori vositalari ishlab chiqaruvchilari; “Nikafarm”, “Zamona Ra’no”, “Mehrigiyo” korxonalari o’z mahsulotlari ko’rgazmasini tashkil etishdi.

Выступление и заявление руководителей организаций
Семинар с участием руководителей областных больниц, городских и районных медицинских объединений и аптек, осуществляющих оптовую и розничную торговлю на территории Ферганской области.
Пояснение №1
Фергана 03.02.2017
Место проведения: Фергана, РШТОЙМФФ, конференц-зал.
Время проведения: 3 февраля 2017 г., 10:00 ч.
Участники: Наджимиддинов Джамолиддин Юсупович, заместитель руководителя АО «Узфармсаноат»,
Умаров Одилжон Махмудович, начальник Ферганской областной ССБ,
Мирбадалов М.В., ведущий специалист отдела фармацевтического контроля Главного управления
Заместитель председателя правления АО «Фергана Дори-Дармон»: Камилов И.
Заместитель начальника областного управления здравоохранения: Кенжаев О.А.,
Производители лекарственных средств на территории республики; Выступления лидеров «Никафарм», «Замона Рано», «Мехригиё».
Приглашены: главврачи областных больниц, городских и районных медицинских объединений Ферганской области, руководители оптовых и розничных аптек (всего 500).
Вопросы повестки дня:
Указ Президента Республики Узбекистан издан.
меры по дальнейшему улучшению поставок медикаментов
Об исполнении Постановления Президента Республики Узбекистан от 31 октября 2016 года № ПК-2647 по Ферганской области.
Вел семинар начальник управления здравоохранения Ферганской области О.М. После того, как Умаров открыл собрание и представил повестку дня, слово было предоставлено заместителю председателя Узфармсаноат Ж.Ю. Наджимиддинову.
Ж.Ю. Наджимиддинов – используя технику и горки, сказал следующее.
Президент Республики Узбекистан подписал Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию обеспечения населения лекарственными средствами и товарами медицинского назначения». Особое внимание руководство нашей страны уделяет развитию фармацевтической отрасли, обеспечивая население и медицинские учреждения качественными, высокоэффективными и безопасными лекарственными средствами. Созданная в Узбекистане фармацевтическая промышленность успешно работает и стремительно развивается. В частности, на сегодняшний день в стране действуют 145 фармацевтических компаний, из них 85 компаний производят лекарства, 8 компаний производят диагностику, 52 компании производят изделия медицинского назначения. В стране зарегистрировано 8 348 наименований продукции, из них 2138 отечественных и 6210 иностранных.
В настоящее время разрабатываются и претворяются в жизнь законы и правила использования лекарственных средств и медицинских устройств, приведенные в соответствие с международными стандартами и законодательством развитых стран.
В результате внедрения международных стандартов качества экспортный потенциал фармацевтических компаний нашей страны увеличился. Следует отметить, что некоторые лекарственные препараты и медицинские изделия, производимые в Узбекистане, экспортируются более чем в 20 стран, в том числе в страны СНГ, Евросоюз и США. В соответствии с утвержденной программой мероприятий по дальнейшему развитию фармацевтической отрасли страны на 2016-2020 годы, создание и модернизация действующих фармацевтических предприятий с общим объемом инвестиций более 67 тысяч долларов США общей стоимостью 223,9 миллиона долларов США. долларов. Это позволит в 2,5 раза увеличить производство лекарственных средств и изделий медицинского назначения, что заменит импорт, пользующийся большим спросом у населения и медицинских учреждений.
Однако анализ текущего состояния отрасли показывает, что некоторые проблемы необходимо решать в срочном порядке. Во-первых, для полноценного обеспечения внутреннего рынка лекарствами и медицинскими изделиями отечественного производства необходимо последовательно реализовывать меры по дальнейшему развитию фармацевтической отрасли республики. Важно расширять и углублять производство фармацевтических продуктов на основе местного сырья, в том числе лекарственных трав, а также внедрение их в медицинскую практику.
Серьезной проблемой в этом плане является высокая зависимость фармацевтических компаний от зарубежного сырья для производства лекарств и медицинских изделий. На предприятиях нашей страны не производятся препараты отдельных фармакотерапевтических групп: онкологические, эндокринологические, специальные препараты и психотропные препараты.
Необходима дальнейшая оптимизация сети аптек. Наблюдается неоправданный рост цен на лекарства, а также значительная разница в ценах на одни и те же лекарства. Необходимо улучшить систему ценообразования на лекарства в аптеках и усилить контроль за их деятельностью.
С этой целью Указ Президента Республики Узбекистан от 1 января 2017 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию поставок лекарственных средств и медицинских товаров», сколько посредников в их поставке.
Использование ограниченных надбавок к продажам в размере не более 15% от оптовой цены и 20% от розничной цены, независимо от участия компании. При этом в общей сложности установлено 343 цены на 299 социально значимых препаратов и 44 вида медицинских изделий, широко применяемых в медицине. Эти цены регулярно анализируются Республиканской комиссией по систематическому контролю за поставками лекарств и медицинских изделий населению по текущим мировым ценам на лекарства и медицинское оборудование.
Комиссия также отвечает за систематический анализ фармацевтического рынка страны, включая уровень предложения основных лекарственных средств и медицинских устройств, производимых в стране, и анализ фармацевтических продуктов страны на фармацевтической основе. Разработка предложений по улучшению. деятельность государственных органов, ответственных за обеспечение населения лекарственными средствами; Внесение изменений и дополнений в перечень лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также изменения и дополнения в стандарты диагностики и лечения; контроль за выполнением мероприятий по контролю за реализацией цен на перечисленные лекарственные препараты и изделия медицинского назначения – и другие важные задачи.
Вышеупомянутые лекарственные препараты и медицинские изделия закупаются предприятиями оптовой и оптовой торговли и розничной торговли на основании квот, установленных Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, и лицензий на занятие соответствующей деятельностью в нашей стране. Ответственность за проведение таких тендеров возложена на Министерство внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан.
Государственный комитет по приватизации, демонополизации и развитию конкуренции Республики Узбекистан и Министерство здравоохранения Республики Узбекистан регулируют оптовые и розничные цены на лекарственные средства и медицинские изделия. Решение строго запрещает всем медицинским учреждениям, в том числе через открытые информационные системы, правильно писать, диагностировать, лечить и предоставлять стандарты клинического протокола, а также строго соблюдать закон. И задачи улучшения стандартов клинических протоколов.
Утверждение перечня важнейших лекарственных средств и предметов медицинского назначения, обязательного обновляемого минимального перечня для всех аптек, перечня безрецептурных препаратов; Лицензию планируется отозвать за грубое нарушение порядка установления цен на лекарственные средства и изделия медицинского назначения юридическими лицами. Исполнение данного решения Президента Республики Узбекистан приведет к полноценному обеспечению внутреннего рынка дешевыми и качественными лекарствами и товарами медицинского назначения, введению открытого механизма ценообразования, введению дешевых и доступных цен. -медицины в нашей стране.
Все эти меры, в первую очередь, служат обеспечению населения качественными и доступными лекарствами и медикаментами, дальнейшему укреплению здоровья населения.
Утверждение Перечня лекарственных средств и лекарственных средств в целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 31 октября 2016 года «ПК-2647» О мерах по дальнейшему совершенствованию обеспечения лекарственными средствами и товарами медицинского назначения. Министерство юстиции Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 2846. Настоящий приказ вступает в силу через три месяца со дня его официального опубликования.
Список включает 76 наименований, в том числе 70 наименований лекарственных средств и 6 наименований медицинских изделий. Вместо зарегистрированных лекарственных средств признаются также действующие вещества того же состава и другие лекарственные средства в виде лекарственных средств, зарегистрированных в Республике Узбекистан.
Производители лекарственных средств на территории республики; Предприятия «Никафарм», «Замона Рано», «Мехригиё» организовали выставку своей продукции.