Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Sogʻliqni saqlash tizimini raqamlashtirishni jadallashtirish hamda ilgʻor raqamli texnologiyalarni joriy etish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida” PQ-415-son Qarori (28.12.2023-yil) qabul qilindi.
Sogʻliqni saqlash sohasini raqamlashtirish va axborot tizimlari yagona kompleksini joriy etish, boshqaruv jarayonidagi ortiqcha tartib-taomillarni qisqartirish va ish samaradorligini oshirish uchun “IT-Med”  davlat muassasasi tugatilmoqda va uning vazifalari “Davlat axborot tizimlarini yaratish va qoʻllab-quvvatlash boʻyicha yagona integrator –«UZINFOSOM” MCHJ zimmasiga yuklatilmoqda.
Unga quyidagi qoʻshimcha vazifalar yuklanmoqda:
• sogʻliqni saqlash tizimida biznes- jarayonlarini maqbullashtirish va soddalashtirish;
• “Elektron sogʻliqni saqlash” axborot tizimlarining yagona kompleksini joriy etish va qoʻllab-quvvatlash, shuningdek ularning boshqa davlat organlarining axborot tizimlari bilan integratsiyasini taʼminlash;
• tibbiyot va farmatsevtika sohasida raqamli texnologiyalar va kommunikatsiyalar siyosati va standartlarini joriy etish va boshqalar.
Hujjat bilan  Respublikaning barcha tibbiyot va farmatsevtika tashkilotlari, shu jumladan dorixonalar majburiy tartibda bosqichma-bosqich Raqamli sogʻliqni saqlash platformasiga ulanadi.

Принято Постановление Президента от 28.12.2023 г. № ПП-415 «О дополнительных мерах по ускорению цифровизации системы здравоохранения и внедрению передовых цифровых технологий».
Для цифровизации сферы здравоохранения и внедрения единого комплекса информационных систем, сокращения излишних процедур в системе управления, повышения эффективности работы госучреждение «IТ-Меd» ликвидируется и его задачи возлагаются на ООО «Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем «UZINFOСОМ». На него возложены следующие дополнительные задачи:
• оптимизация и упрощение бизнес-процессов в системе здравоохранения;
• внедрение и поддержка единого комплекса информационных систем «Электронное здравоохранение», а также обеспечение его интеграции с информационными системами других госорганов;
• внедрение политики и стандартов цифровых технологий и коммуникаций в сфере медицины и фармацевтики и др.
Документом утверждена все медицинские и фармацевтические организации республики, в том числе аптеки, поэтапно подключаются к Платформе цифрового здравоохранения в обязательном порядке.