Xabaringiz bor, Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan oʼtkazilgan tezkor tadbirda Chortoq tuman tez yordam boʼlimi felьdsheri tomonidan yashirin sex sharoitida tayyorlangan «Zodak», «Аnaferon», «Xilak Forte» va «Vitamin B6» nomli qalbaki dori vositalari Аndijon, Fargʼona va Toshkent shaharlaridagi dorixonalarda sotuvga chiqarilganligi aniqlandi.
Ushbu xabar yuzasidan, SSV huzuridagi Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Oʼzbekiston Respublikasi hududida dori vositalari va tibbiyot buyumlarning ulgurji va chakana savdosi bilan shugʼullanuvchi (idoraviy mansubligi, mulkchilik va xoʼjalik yuritish shakllaridan qatʼi nazar) barcha tashkilotlarni ogohlikka chaqirib, quyidagilari maʼlum qiladi.
Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati toʼgʼrisidagi qonun va qonunosti hujjatlariga, shuningdek, dori vositalari va tibbiy buyumlar muomalasini texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga majburiy rioya etish farmatsevtika sohasida litsenziya talablari va shartlari etib belgilangan.
«Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati» toʼgʼrisidagi qonunning 20-moddasiga muvofiq, sifatsiz, qalbakilashtirilgan, Oʼzbekiston Respublikasida roʼyxatdan oʼtkazilmagan dori vositalarini va tibbiy buyumlarni, shuningdek Oʼzbekiston Respublikasida roʼyxatdan oʼtkazilgan dori vositalarining gʼayriqonuniy nusxalarini xarid qilish, chakana realizatsiya qilish hamda ulardan foydalanish taqiqlanadi.
Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 21 fevraldagi 80-son qarori bilan tasdiqlangan «Maxsus elektron tizim orqali ayrim faoliyat turlarini litsenziyalash tartibi toʼgʼrisida yagona nizom»ga muvofiq, Oʼzbekiston Respublikasida roʼyxatdan oʼtkazilmagan, sifatsiz, qalbakilashtirilgan dori vositalarini va tibbiy buyumlarni, shuningdek, Oʼzbekiston Respublikasida roʼyxatdan oʼtkazilgan dori vositalarining gʼayriqonuniy nusxalarini saqlash va (yoki) realizatsiya qilish litsenziya talablari va shartlarini qoʼpol ravishda buzilishi hisoblanib, litsenziyaning amal qilishini belgilangan tartibda toʼxtatilishiga olib keladi.
Yuqoridagilarga asosan, Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mazkur litsenziya talablari va shartlarini buzgan dori vositalari va tibbiy buyumlarning ulgurji va chakana savdosi bilan shugʼullanuvchi (idoraviy mansubligi, mulkchilik va xoʼjalik yuritish shakllaridan qatʼi nazar) barcha tashkilotlarni faoliyat uchun berilgan litsenziyasi bekor qilinib, qatʼiy choralar koʼrilishi toʼgʼrisida ogohlantiradi!

Как известно, в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Службы государственной безопасности, был выявлен факт продажи в аптеках городов Андижана, Ферганы и Ташкента поддельных препаратов под названием «Зодак», «Анаферон», «Хилак Форте» и «Витамин В6», изготовленных фельдшером отделения скорой помощи Чартакского района в подпольном цеху.
В связи с этим Центр безопасности фармацевтической продукции при Минздраве обращается ко всем организациям, осуществляющим оптовую и розничную торговлю лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения (независимо от ведомственной принадлежности, формы собственности и хозяйствования) на территории Республики Узбекистан со следующей информацией.
Обязательное соблюдение закона и подзаконных актов о лекарственных средствах и фармацевтической деятельности, а также требований нормативных актов в области технического регулирования обращения лекарственных средств и изделий медицинского назначения является лицензионным требованием в фармацевтической отрасли.
В соответствии со статьей 20 Закона «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности», запрещается закуп, розничная реализация и использование недоброкачественных, фальсифицированных, незарегистрированных в Республике Узбекистан лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также незаконных копий зарегистрированных в Республике Узбекистан лекарственных средств.
Кроме того, в соответствии с «Единым положением о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы»,  утвержденным постановлением Кабинета Министров №80 от 21 февраля 2022 года, хранение и (или) реализация незарегистрированных, некачественных, фальсифицированных лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также незаконных копий лекарственных средств, зарегистрированных в Республике Узбекистан, считается грубым нарушением лицензионных требований и условий и влечет за собой приостановление действия лицензии в установленном порядке.
На основании изложенного предупреждаем, что у всех организаций, осуществляющих оптовую и розничную торговлю лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения (независимо от ведомственной принадлежности, форм собственности и хозяйствования), которые нарушили лицензионные требования и условия, будут отозваны лицензии на осуществление деятельности и в их отношении будут приняты строгие меры!