Sog’liqni saqlash tizimida amalga oshirilayotgan keng ko’lamli islohotlar har tomondan sog’lom avlodni shakllantirishga, shuningdek jamiyatda sog’lom turmush tarzini shakllantirishga asoslangan.
Shu munosabat bilan Toshkent tumani tibbiyot birlashmasining bolalar bo’limi “Sog’lom ona va bola yilida” to’liq rekonstruksiya qilindi va zamonaviy tibbiy asbob -uskunalar bilan jihozlandi. “Salomatlik-3” loyihasining 60 o’rinli bo’limi zamonaviy asbob-uskunalar bilan jihozlangan, bu diagnostika va davolashni yanada takomillashtirish imkonini beradi.
Bolalar bo’limi boshlig’i Baxtiyorjon Mirzaevning so’zlariga ko’ra, tajribali tibbiyot xodimlari tomonidan ko’rsatilayotgan tibbiy xizmatlarning sifati tufayli bolalar o’rtasida kasalliklarni o’z vaqtida davolash va oldini olishga erishilmoqda. Bu erda yosh onalar malakali mutaxassislar tomonidan sog’lom turmush tarzi, bola tarbiyasi, reproduktiv salomatlik va yumurtlama bo’yicha o’qitiladi. Axir, bolaning sog’lom o’sishi onaning tibbiy madaniyatiga bog’liq. Nogiron bolalarning qulayligi uchun alohida xonalar ham ajratilgan.

В основе проводимых масштабных реформ в системе здравоохранения лежит формирование здорового поколения со всех сторон, а также формирование здорового образа жизни в обществе.
В связи с этим детское отделение Ташкентского окружного медицинского объединения в «Год здоровой матери и ребенка» было полностью реконструировано и оснащено современным медицинским оборудованием. Отделение на 60 коек проекта Саломатлик-3 оснащено современным оборудованием, что позволяет еще больше улучшить диагностику и лечение.
По словам заведующего детским отделением Бахтиёрджона Мирзаева, благодаря качеству медицинских услуг, оказываемых опытными медработниками, достигается своевременное лечение и профилактика заболеваний среди детей. Здесь молодых матерей обучают квалифицированные специалисты по вопросам здорового образа жизни, таких как воспитание детей, репродуктивное здоровье и нерест. Ведь здоровый рост малыша зависит от медицинской культуры матери. Также есть отдельные палаты для удобства детей с ограниченными возможностями.