Prezidentlikka nomzod Shavkat Mirziyoyev Samarqanddagi yig’ilishda tibbiy muammolarni ko’tardi. Bu haqda Kun.uz xabar bermoqda.
“Endi biz tibbiy ta’limni butunlay boshqacha qilmoqchimiz. Boshlang’ich maktabda matematika va fizika kabi tibbiy bo’lmagan fanlar sonini kamaytiramiz. Biz eski sovet tuzumidan voz kechamiz va O’zbekiston uchun maxsus dastur tuzamiz.
Eng muhimi, biz to’rtinchi kurs talabasini bir yilga jarrohlik amaliyotiga yuboramiz. Aynan shu operatsiya paytida talaba o’zini haqiqiy shifokor bo’ladimi yoki yo’qligini tushunadi. Agar u operatsiya qilinsa va u bemor bilan ishlay olsa, biz uni tekin o’qitishga tayyormiz. Ammo, agar buning iloji bo’lmasa, u bilan shartnoma bekor qilinishi mumkin. Chunki hozir biz ketma -ket diplom beramiz, bitiruvchi esa bemordan qo’rqadi. U qo’rqib ketdi!
Biz tibbiyotda ko’p xatolarga yo’l qo’ydik, bilim yo’q! Endi biz bu xatolarni tuzatishimiz kerak. Bu yangi universitetlar oldida turgan vazifadir.
Pandemiya bizga ko’p narsani o’rgatdi – sog’lig’iga befarq bo’lganlar, ortiqcha vazn, qandli diabet bilan og’riganlar azob chekishdi va biz hatto ko’plarini yo’qotdik. Endi biz boshqacha ishlaymiz », – deya prezidentdan iqtibos keltiradi Kun.uz.

Кандидат в президенты Шавкат Мирзиёев затронул медицинские вопросы на встрече в Самарканде. Об этом сообщает Kun.uz.
«Теперь мы сделаем медицинское образование совершенно другим. Мы сократим количество немедицинских предметов, таких как математика и физика, в начальной школе. Мы откажемся от старой советской системы и создадим специальную программу для Узбекистана.
Самое главное, что мы отправляем студента четвертого курса к нам на операцию на год. Именно во время этой операции студент осознает себя, будет он настоящим врачом или нет. Если ему сделают операцию и он сможет работать с пациентом, мы готовы обучить его бесплатно. Однако, если это невозможно, договор с ним может быть расторгнут. Потому что сейчас мы даем дипломы подряд, а выпускник боится пациента. Она напугана!
Мы сделали много ошибок в медицине, нет знаний! Теперь нам нужно исправить эти ошибки. Это задача, которую должны решать новые университеты.
Пандемия многому нас научила – пострадали те, кто безразличен к своему здоровью, лишний вес, люди с диабетом, а мы даже многих потеряли. Теперь мы работаем по-другому », – цитирует президента Kun.uz.