O‘zbekistonda 14-may soat 10:00 holatiga ko‘ra koronavirus infeksiyasini yuqtirib olganlar soni 8 kishiga oshib, 2620 nafarni tashkil etmoqda. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi xabar berdi.
Ma’lum qilishlaricha, 8 ta yangi kasallanish holatining 4 tasi xorijdan kelib, karantinga olingan, qolgan 4 tasi ham oldindan karantin muassasalarida kuzatuvda bo‘lgan fuqarolar orasidan aniqlangan.
Xorijdan kelib, kasallanish qayd etilgan fuqarolarning 3 nafari xalqaro yuk tashuvchi avtomashina haydovchisi bo‘lsa, bir nafari Qozog‘istondan kelgan.
Hozirda davolanishni davom ettirayotgan jami 533 nafar bemorning 11 nafari og‘ir ahvolda. “Shifokorlarimiz tomonidan barcha bemorlarga belgilangan standartlar bo‘yicha davo choralari ko‘rilmoqda”, — deyiladi SSV axborotida.
Avvalroq, 13-may soat 23:00 holatiga ko‘ra jami kasallanish holatlari soni 2612 taga yetgani, o‘sha vaqtda davolanishda bo‘lgan 525 bemordan 12 nafarining ahvoli og‘irligi ma’lum qilingan edi.
Ma’lumot uchun, 13-may holatiga ko‘ra O‘zbekistonda koronavirus infeksiyasidan sog‘ayganlar soni 2076 nafarga yetgan, infeksiya asoratlari oqibatida 11 kishi vafot etgan.

По состоянию на 10:00 14 мая количество зараженных коронавирусом в Узбекистане увеличилось на 8 человек и составило 2620 человек. Об этом сообщает Минздрав.
Сообщается, что из 8 новых случаев 4 были помещены в карантин из-за границы, а остальные 4 были выявлены среди граждан, ранее находившихся на карантине.
Из числа иностранных граждан трое были водителями грузовиков международного назначения и один был из Казахстана.
Из 533 пациентов, которые в настоящее время проходят лечение, 11 находятся в критическом состоянии. «Наши врачи лечат всех пациентов в соответствии с установленными стандартами», – сказали в SSV.
Ранее, по состоянию на 23:00 13 мая, общее количество заболевших достигло 2612, причем 12 из 525 пациентов находились на лечении в критическом состоянии.
По состоянию на 13 мая число выздоравливающих от коронавирусной инфекции в Узбекистане достигло 2076 человек, 11 человек умерли от осложнений.