Xabaringiz bor, 5 yanvar kuni O’zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sog’liqni saqlash vazirligining yangi rahbariyati, markazlar rahbarlari, viloyat sog’liqni saqlash boshqarmalari boshliqlari va boshqa bir qator rasmiylar bilan uchrashdi. Unda 40 mingdan ortiq o’zbekistonlik malakali xizmat ko’rsatilmagani uchun davolanish uchun chet elga ketishga majbur bo’lganligi qayd etilgan.
«Ixtisoslashgan markazlarda aholiga to’liq xizmat ko’rsatilmasligi sababli, har yili 40 mingdan ziyod fuqarolarimiz tibbiy yordam olish uchun chet elga ketishga majbur bo’lmoqda. O’zingiz o’ylab ko’ring – 40 ming odam qancha turadi? Nega Rossiyadagi yirik klinikalarning mutaxassislari bu erga olib kelinmaydi va bu erda operatsiyalar o’tkazilmaydi yoki Hindiston bilan hamkorlikda qo’shma markaz ochiladi?
Shuning uchun Adham Ilxomovich (Sog’liqni saqlash vazirligining yangi boshlig’i), birinchidan, siz chet eldan 50 nafar o’zbek shifokorini 3 oyga olib kelasiz, ikkinchidan, har bir mamlakat – Koreya, Hindiston, Rossiya bilan hamkorlikda – Toshkent, Namangan, Andijonda. , Andijon, Andijon, Andijon va Andijon. Shifokorlarning O’zbekistondan tashqariga qaytishi uchun barcha zarur shart -sharoitlarni yaratib beramiz. Siz har bir markazdan 10 kishini chet elga o’qishga jo’natasiz, shunda ular u erdagi yo’nalishlar bilan tanishishi mumkin. Biz yangi texnologiyalarni olib keldik, lekin ularda kim ishlaydi? ”Dedi Prezident.
Bu boradagi yana bir muhim masala shundaki, oxirgi 5 yil ichida yurak -qon tomir kasalliklari 25%, nevrologik kasalliklar 14%, saraton 2,5-3%ga oshgan. Qayd etilishicha, yuqori texnologiyali operatsiyalarning atigi 23 foizi mintaqada, qolganlari esa mamlakat markazida amalga oshiriladi. Biroq, bu sohadagi muammolarni oldini olish bo’yicha deyarli hech qanday ish qilinmaganligi afsus bilan qayd etildi.

Как известно, 5 января Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился с новым руководством Минздрава, руководителями центров, руководителями областных управлений здравоохранения и рядом других официальных лиц. Он отметил, что более 40 000 узбеков были вынуждены выехать за границу для лечения из-за отсутствия квалифицированных услуг.
«Из-за того, что специализированные центры не оказывают полноценные услуги населению, ежегодно более 40 тысяч наших граждан вынуждены выезжать за границу для получения медицинской помощи. Подумайте сами – сколько это стоит 40 тысяч человек? Почему сюда не привозят специалистов крупных клиник России и здесь не проводят операции или открывается совместный центр совместно с Индией?
Поэтому Адхам Ильхомович (новый глава Минздрава), во-первых, вы привозите из-за границы 50 узбекских врачей на 3 месяца, а во-вторых, каждую страну – в сотрудничестве с Кореей, Индией, Россией – в Ташкенте, Намангане, Андижане. , Андижан, Андижан, Андижан и Андижан … вы организуете. Мы создадим все необходимые условия для возвращения врачей из-за пределов Узбекистана. Вы отправите по 10 человек из каждого центра учиться за границу, чтобы они могли ознакомиться с направлениями туда. Мы привезли новые технологии, но кто в них работает? »- сказал Президент.
Еще один важный момент в этой связи: за последние 5 лет заболеваемость сердечно-сосудистыми заболеваниями увеличилась на 25%, неврологическими заболеваниями – на 14%, онкологическими заболеваниями – на 2,5-3%. Было отмечено, что только 23% высокотехнологичных операций осуществляется в регионе, а остальные – в центре страны. Однако с сожалением было отмечено, что практически не ведется работа по предотвращению проблем в этой сфере.
«Развитие поэтапной кардиохирургии в регионах центров онкологии, нейрохирургии, травматологии и ортопедии, отвечающих современным требованиям для этого», – сказал глава государства.