2016 -yil 31 -oktabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “Dori vositalari va tibbiyot buyumlari bilan ta’minlashni yanada yaxshilash chora -tadbirlari to‘g‘risida” qaror qabul qildi va tegishli vazirlik va idoralar oldiga aniq vazifalar qo‘ydi. Xo’sh, bu qaror qanday amalga oshiriladi? Rejalashtirilgan vazifalar rejalashtirilganidek bajariladimi? Eng muhimi, aholi uchun qanday qulayliklar yaratilgan?
Biz bu savollar bilan Sog’liqni saqlash vazirligi Dori vositalari va tibbiy asboblar sifatini nazorat qilish bosh boshqarmasi boshlig’i Habibullo Jalilovga murojaat qildik:
– O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Aholini dori vositalari va tibbiy buyumlar bilan ta’minlashni yanada yaxshilash chora -tadbirlari to‘g‘risida” gi qarori. Qaror 2017 yil 1 yanvardan kuchga kirdi. Bu qaror so’zning to’liq ma’nosida xalq manfaatlariga mos keladi va uning ijrosi unga muvofiq amalga oshirilishi kerak.
Shubhasiz, so’nggi yillarda bemorlar retsept, mahalliy mahsulotlar va xorijdan ishlab chiqarilgan dori-darmonlarga buyurtma berish qoidalarini buzish holatlari ko’paygan. Qolaversa, dorixonalarda dori -darmon narxining turlicha bo’lishi haqli e’tirozlarga sabab bo’ldi.
Ushbu qarorga muvofiq, bunday holatlarni bartaraf etish maqsadida 2017 yil 1 yanvardan yangi tartib joriy etildi. Dan oshmaydigan miqdorda belgilangan cheklangan savdo mukofotlari ishlatilgan taqdirda, hozirda mamlakatimizdan olib kelinayotgan, shuningdek, mahalliy ishlab chiqaruvchilardan sotib olingan dori -darmonlar va tibbiy buyumlarning ulgurji va chakana savdosi.
Tibbiyotda keng qo’llaniladigan 300 dan ortiq ijtimoiy ahamiyatga ega dori vositalari va tibbiy asboblar uchun ma’lum narxlar joriy etildi. Bu narxlar tibbiyot muassasalari va aholiga dori -darmonlar va tibbiy buyumlar etkazib berilishini tizimli nazorat qilish respublika komissiyasi tomonidan belgilanadi, ular muntazam ravishda dori -darmon va tibbiy buyumlarning jahon narxlarini muntazam ko’rib chiqadi.
O’z navbatida, yuridik shaxslar tomonidan dori vositalari va tibbiy buyumlarga narx belgilash tartibi qo’pol ravishda buzilgan taqdirda, ular qattiq jazoga tortiladi va hatto litsenziyalarini qaytarib oladi.
Umuman olganda, ushbu qarorning amalga oshirilishi ichki bozorga tashxis qo’yish va davolanish standartlarida ko’zda tutilmagan qimmatroq va sifatli dori-darmonlar va tibbiy buyumlarni, shuningdek, qimmatroq importli dori-darmonlarni olish imkonini beradi.
Ushbu qaror ijrosini ta’minlash maqsadida sog’liqni saqlash tizimidagi dorixonalar, davolash -profilaktika muassasalari va xususiy dorixonalarga etkazib berish sohasida seminarlar o’tkazildi. Seminarlarda qaror mazmuni va undan kelib chiqadigan vazifalar haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, 2017 yil 1 yanvardan boshlab respublikadagi 5500 ga yaqin dorixonalarda “Iste’molchi burchagi” tashkil etiladi, u eng zarur dori-darmonlar va tibbiy buyumlar ro’yxatini minimal narxlar, retseptlar va birjadan tashqari retseptlar ro’yxati bilan ta’minlaydi. cheklangan narxlar, 2016 va 2017 yillar uchun cheklangan narxlarda sotiladigan mahalliy dorilar va tibbiy buyumlarning qiyosiy jadvali.
Bu qaror aholiga moddiy jihatdan qanday foyda keltirdi, degan savolga javoban, men sizning e’tiboringizni bitta raqamga qaratmoqchiman. 2016 va 2017 yillar uchun cheklangan narxlarda sotiladigan mahalliy dori -darmonlar va tibbiy buyumlarning qiyosiy jadvali shuni ko’rsatdiki, mahalliy dorilar narxi 8% dan 44% gacha tushdi. Bu shuni anglatadiki, endi xalqimiz mahalliy dori -darmon va tibbiy buyumlarni ancha arzon narxlarda sotib olish imkoniyatiga ega.
Albatta, mana shunday hayotiy muhim hujjatlarning mohiyati va mamlakatimizda amalga oshirilayotgan har bir islohot, birinchi navbatda, insoniyat manfaati uchun muhim ahamiyatga ega. Hech shubha yo’qki, bu sa’y -harakatlar odamlarning sog’lig’ini saqlash borasidagi ulkan sa’y -harakatlar samaradorligini yanada oshiradi.

31 октября 2016 года Президент Республики Узбекистан принял Постановление «О мерах по дальнейшему совершенствованию обеспечения лекарственными средствами и товарами медицинского назначения» и поставил конкретные задачи для профильных министерств и ведомств. Итак, как это решение претворяется в жизнь? Выполняются ли запланированные задачи в соответствии с планом? Самое главное, какие удобства созданы для населения?
С этими вопросами мы обратились к Хабибулло Джалилову, начальнику Главного управления по контролю качества лекарственных средств и медицинских изделий Минздрава:
– Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию обеспечения населения лекарственными средствами и товарами медицинского назначения». Решение вступило в силу с 1 января 2017 года. Это решение отвечает интересам народа в полном смысле этого слова, и его реализация должна осуществляться в соответствии с ним.
Очевидно, что в последние годы увеличилось количество случаев нарушения пациентами правил назначения, заказа местных продуктов и лекарств иностранного производства. Кроме того, оправданные протесты вызвало то, что цены на лекарства в аптеках разные.
В соответствии с этим постановлением для устранения таких случаев с 1 января 2017 года введен новый порядок. Оптовые и розничные продажи лекарственных средств и медицинских товаров, которые в настоящее время импортируются из нашей страны, а также закупленных у отечественных производителей, в случае использования ограниченных торговых надбавок, установленных в количествах, не превышающих.
Определенные цены введены более чем на 300 социально значимых препаратов и медицинских изделий, широко используемых в медицине. Эти цены устанавливаются Республиканской комиссией по систематическому контролю за поставками лекарств и медицинских изделий медицинским учреждениям и населению, которая регулярно пересматривает мировые цены на лекарства и медицинские изделия.
В свою очередь, в случае грубого нарушения порядка ценообразования на лекарственные средства и изделия медицинского назначения юридическими лицами они подлежат серьезным штрафным санкциям и даже отзыву их лицензий.
В целом реализация данного решения позволит на внутреннем рынке получать более доступные и качественные лекарственные средства и медикаменты, а также более дорогие импортные препараты, не предусмотренные стандартами диагностики и лечения.
Для обеспечения реализации этого решения были проведены семинары в области доставки в аптеки, лечебно-профилактические учреждения и частные аптеки в системе здравоохранения. На семинарах была представлена информация о содержании резолюции и вытекающих из нее задачах. Кроме того, с 1 января 2017 года примерно в 5500 аптеках страны будет открыт «Потребительский уголок», который предоставит список основных лекарств и предметов медицинского назначения со списком минимальных цен, рецептов и рецептов, отпускаемых без рецепта. . ограниченные цены, сравнительная таблица местных лекарств и медицинских товаров для продажи по ограниченным ценам на 2016 и 2017 годы.
Отвечая на вопрос, насколько это решение принесло материальную пользу населению, хочу обратить ваше внимание на одну цифру. Сравнительная таблица местных лекарств и товаров медицинского назначения, выставленных на продажу по ограниченным ценам за 2016 и 2017 годы, показала, что цены на местные лекарства снизились с 8% до 44%. Это означает, что у наших людей появилась возможность покупать местные лекарства и медицинские принадлежности по значительно более низким ценам.
Конечно, в этом суть таких жизненно важных документов, и каждая реформа, проводимая в нашей стране, важна, прежде всего, на благо человечества. Нет сомнений в том, что эти усилия еще больше повысят эффективность больших усилий по сохранению здоровья людей.