Ma’lumki, ijtimoiy sohada biz aholi salomatligi, onalar va bolalarni himoya qilish, dori -darmonlarni ishonchli etkazib berish, sog’lom avlodning jismoniy va ma’naviy kamolotiga alohida e’tibor qaratamiz.
Bu muhim sohalarda qanday qiyinchiliklar bor? Men ilgari Sog’liqni saqlash vaziri lavozimida ishlagan Bosh vazir o’rinbosari A.Ikromovdan so’ramoqchiman:
Birinchidan, nega shuncha yillar davomida, ayniqsa, qishloq vrachlik punktlarida birlamchi tibbiy -sanitariya yordami tizimini isloh qilish samaradorligi ta’minlanmagan?
Bugungi kunda ularga 2500 vrach etishmayapti, muassasalar esa yomon jihozlangan va zamonaviy asbob -uskunalar va dori -darmonlar bilan ta’minlangan;
Ikkinchidan, diagnostikaning pastligi va malakali shifokorlarning etishmasligi tufayli yiliga 30 mingdan ziyod odam davolanish uchun chet elga borishga va oilaviy byudjetdan katta mablag ‘sarflashga majbur bo’lishini bilmayapsizmi?
uchinchidan, qachon barcha shoshilinch tibbiy yordam muassasalarida ishlarni tartibga solasiz va ularning barqaror ishlashini ta’minlaysiz? Nega ko’p hollarda ular bemorlarga haqiqiy shoshilinch yordam ko’rsatolmaydilar?
To’rtinchidan, tibbiyot xodimlari orasidagi salbiy holat qachon bartaraf qilinadi? Faqat o’tgan yilning o’zida 174 ta jinoyat ishi qo’zg’atilgan. Yaqinda sog’liqni saqlash rasmiylari bilan bo’lgan uchrashuvda men sizga va tizim rahbarlariga tug’ruqxonalardagi to’yib ovqatlanmaslikning salbiy tomonlari haqida aytdim;
Beshinchidan, nega siz jiddiy ekologik muammolarni hal qilmayapsiz? Axir bu soha odamlarning sog’lig’iga va mamlakatimizdagi epidemiologik holatga ta’sir qilmaydimi?
Oltinchidan, nima uchun shaxsan va “Dori-Darmon Komilov” boshlig’i, dorixona sohasidagi jiddiy kamchiliklarga qaramay, ularni bartaraf etish bo’yicha samarali choralar ko’rmayapsiz? Zero, bozorda qimmatbaho dori -darmonlarning 45 foizi chet eldan keltirilgan va narxlari yuqoriroq.
Adham Ilhomovich, siz boshqarayotgan majmuaning yana bir muhim yo’nalishi jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish bilan bog’liq. Albatta, so’nggi yillarda biz bu borada, ayniqsa, yuqori darajadagi sport sohasida ma’lum yutuqlarga erishdik. Biz haqli ravishda ular bilan faxrlanamiz. Biroq, o’tgan Olimpiadada faqat og’ir atletika, boks, kurash va dzyudo sovrinlarni qo’lga kiritdi. Bunga nima sabab bo’ladi?
Oxirgi besh yilda jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, shuningdek, uning moddiy -texnik bazasini mustahkamlash uchun byudjetdan 1 trillion 230 milliard so’m ajratildi. Bu Milliy olimpiya qo’mitasi mablag’idan tashqari.
Bizda bolalar sporti, yuqori sport mahorati va olimpiya zaxiralarini rivojlantirish uchun mustahkam asos bor. Yana qanday baza, qo’shimcha shartlar va mablag ‘kerak?
Bu muammolarni chuqurroq o’rganish kerak. Shu munosabat bilan quyidagi vazifalar talab qilinadi:
birinchidan, qishloq vrachlik punktlarida, yuqori texnologiyalarga asoslangan ixtisoslashtirilgan markazlarda va tez tibbiy yordam stansiyalarida mavjud kamchiliklarni bartaraf etish va ularning oldiga qo’yilgan vazifalarni bajarish uchun tegishli hujjatlar loyihalari va takliflarini tayyorlashni tezlashtirish;
ikkinchidan, mamlakatimizda ham, xorijiy etakchi klinikalarda ham shifokorlar va tibbiyot xodimlarining malakasini oshirishning samarali tizimini yaratishga qaratilgan chora -tadbirlar kompleksini ishlab chiqish zarur. Agar kerak bo’lsa, ularni moddiy rag’batlantirish bo’yicha takliflar kiritish;
uchinchidan, nazorat qiluvchi organlar bilan birgalikda 340 nomdagi dori vositalari va tibbiy buyumlarning cheklangan narxda sotilishini qat’iy tartibga solish zarur. Har bir fuqaro biz qabul qilayotgan qarorlar haqiqatan ham foydali ekanligini his qilishi kerak.
Shu bilan birga, o’tgan yilning sentyabr oyida tasdiqlangan 2016-2020 yillarga mo’ljallangan farmatsevtika sanoatini yanada rivojlantirish dasturining samarali bajarilishini ta’minlash kerak; To’rtinchidan, qariyalar va nogironlarni davlat tomonidan qo’llab -quvvatlash dasturining bajarilishini alohida nazorat qilish zarur. Har bir imtiyoz va ijtimoiy himoya chorasi o’z egasiga ochiq bo’lishi kerak;
Beshinchidan, Bosh vazirning birinchi o’rinbosari O. Ramatov bilan birgalikda yaqin kelajakda ekologiya sohasidagi ishlarning holatini yaxshilash, birinchi navbatda, chiqindilar bilan ishlash ustidan davlat nazoratini kuchaytirish bo’yicha takliflar kiritish zarur;
Madaniyat va sport vaziri B. Ahmedovning e’tiborini jismoniy tarbiya va sport sohasida yaratilgan qudratli bazadan samarali foydalanish zarurligiga qaratmoqchiman.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2016 yildagi mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yakunlari to’g’risidagi ma’ruzasi va Vazirlar Mahkamasining 2017 yilgi iqtisodiy dasturining eng muhim ustuvor yo’nalishlariga bag’ishlangan kengaytirilgan yig’ilishi.

Как известно, в социальной сфере мы уделяем особое внимание вопросам здоровья населения, защиты материнства и детства, надежного лекарственного обеспечения, физического и духовного развития здорового поколения.
Каковы проблемы в этих важных областях? Хочу спросить заместителя премьер-министра А. Икрамова, ранее занимавшего пост министра здравоохранения:
Прежде всего, почему на протяжении стольких лет не обеспечивается эффективность реформы системы первичной медико-санитарной помощи, прежде всего сельских врачебных пунктов?
Сегодня им не хватает 2500 врачей, а учреждения плохо оборудованы и оснащены современным оборудованием и лекарствами;
Во-вторых, разве вы не знаете, что из-за низкого уровня диагностики и отсутствия квалифицированных врачей более 30 тысяч человек в год вынуждены выезжать на лечение за границу и тратить большие деньги из семейного бюджета?
в-третьих, когда вы наведете порядок во всех учреждениях скорой медицинской помощи и обеспечите их стабильную работу? Почему в большинстве случаев они не могут оказать реальную неотложную помощь пациентам?
В-четвертых, когда будет устранена негативная ситуация среди медицинских работников? Только в прошлом году было возбуждено 174 уголовных дела. На недавней встрече с представителями здравоохранения я рассказал вам и руководителям системы о негативных аспектах недоедания в родильных домах;
В-пятых, почему вы недостаточно занимаетесь серьезными экологическими проблемами? Ведь разве эта сфера не влияет на здоровье людей и эпидемиологическую ситуацию в нашей стране?
В-шестых, почему вы лично и руководитель «Дори-Дармон» Комилов, несмотря на серьезные недостатки в аптечной отрасли, не принимаете действенных мер по их устранению? Ведь 45% дорогих лекарств на рынке – это импортные и лекарства с завышенной ценой.
Адхам Ильхомович, еще одно важное направление возглавляемого вами комплекса связано с развитием физической культуры и спорта. Конечно, в последние годы у нас есть определенные достижения в этой области, особенно в области спорта высокого уровня. Мы по праву ими гордимся. Однако на прошлой Олимпиаде призовые места заняли только тяжелая атлетика, бокс, борьба и дзюдо. Что является причиной этого?
За последние пять лет на развитие физической культуры и спорта, а также на укрепление ее материально-технической базы из бюджета выделено 1 трлн 230 млрд сумов. Это помимо средств Национального олимпийского комитета.
У нас есть прочная база для развития детского спорта, высшего спортивного мастерства и олимпийского резерва. Какая еще нужна база, дополнительные условия и средства?
Необходимо глубже вникнуть в эти проблемы. В связи с этим необходимы следующие задачи:
первое – устранить имеющиеся недостатки в сельских врачебных центрах, специализированных центрах на базе высоких технологий и станциях скорой медицинской помощи и ускорить подготовку предложений и проектов соответствующих документов для выполнения поставленных по ним задач;
во-вторых, необходимо разработать комплекс мер, направленных на создание эффективной системы повышения квалификации врачей и медицинских работников как в нашей стране, так и в ведущих зарубежных клиниках. При необходимости вносить предложения по их материальному стимулированию;
в-третьих, необходимо вместе с контролирующими органами жестко регулировать продажу 340 наименований лекарственных средств и медицинских изделий по ограниченной цене. Каждый гражданин должен чувствовать, что принимаемые нами решения действительно полезны.
При этом необходимо обеспечить эффективную реализацию утвержденной в сентябре прошлого года программы дальнейшего развития фармацевтической отрасли на 2016-2020 годы; В-четвертых, необходимо отдельно контролировать выполнение утвержденной программы государственной поддержки пожилых людей и инвалидов. Каждая мера привилегий и социальной защиты должна быть доступна своему владельцу;
В-пятых, вместе с первым вице-премьером О. Раматовым необходимо в ближайшее время внести предложения по улучшению положения дел в области экологии, в первую очередь, по усилению государственного контроля над обращением с отходами;
Обращаю внимание министра культуры и спорта Б. Ахмедова на необходимость эффективного использования мощной базы, созданной в области физической культуры и спорта.
Отчет Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева об основных итогах социально-экономического развития страны в 2016 году и расширенное заседание Кабинета Министров по важнейшим приоритетам экономической программы на 2017 год.