Hindiston hukumati boshqa farm mahsulotlari qatori yoʼtal siroplarini ishlab chiqaradigan va eksport qiladigan Riemann Labs farmatsevtika kompaniyasini toʼxtatishni buyurdi, deb xabar bermoqda Reuters. Bu zaharli siroplar tufayli yuzlab bolalarning oʼlimiga oid tergov doirasida mamlakatda sanksiya qoʼyilgan oltinchi kompaniyadir.
Kompaniya tomonidan Kamerunga Naturcold savdo belgisi ostida yoʼtal va shamollash siroplari eksport qilingan. Oʼtgan oy Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti Naturcoldning kamida bitta partiyasida oʼsha mamlakatda bolalarni oʼldirishi mumkin boʼlgan juda yuqori darajadagi zaharli birikma borligi aniqlanganini aytdi.
Riemann Labs rahbarlari boʼlib oʼtgan hodisalar toʼgʼrisida xabari boʼlmagan, deb takidlanadi manbada. Jurnalistlar tomonidan kompaniya vakillaridan ularning mahsuloti boʼlib oʼtgan fojeaga aloqasi borligi toʼgʼrisida hech qanday maʼlumot ololmadilar.
Maʼlumki, Naturcoldning soʼnggi partiyasi 2022 yil mart oyida Riemann Labs tomonidan chiqarilgan va shundan soʼng yoʼtalga qarshi vositani ishlab chiqarish huquqi Buyuk Britaniyada roʼyxatdan oʼtgan Fraken International kompaniyasiga oʼtgan. Biroq, Buyuk Britaniya rasmiylari mamlakatda bunday kompaniya yoʼqligini aytib, bu maʼlumotlarni tasdiqlamagan.
Kamerun aholisidan tashqari, Gambiya, Indoneziya va Oʼzbekistondagi oilalar hind siroplaridan zarar koʼrgan. Oʼlganlarning aniq soni nomaʼlum, ommaviy axborot vositalari kamida 300 kishining oʼlganini xabar qilmoqda. Avvalroq Hindiston yana uchta kompaniyaning (Yarindo Farmatama, Universal Pharmaceutical Industries, AFI Farma) ishlab chiqarish litsenziyalarini toʼxtatib qoʼygan, shuningdek, Maiden Pharmaceuticals va Marion Biotech faoliyatini taqiqlagan edi.

Правительство Индии распорядилось прекратить деятельность фармацевтической компании Riemann Labs, которая в том числе производила и экспортировала сиропы от кашля, сообщает Reuters. Это шестая компания в стране, подвергшаяся санкциям на фоне расследования дела о гибели сотен детей из-за токсичных сиропов.
Речь идет о сиропе от кашля и простуды, экспортируемом компанией в Камерун под торговой маркой Naturcold. В прошлом месяце Всемирная организация здравоохранения заявила, что по крайней мере одна из партий Naturcold показала наличие чрезвычайно высокого содержания токсичного компонента, который мог стать причиной смерти детей в этой стране.
При этом руководство Riemann Labs оказалось не в курсе произошедшего, уточняется в источнике. Журналистам не удалось выяснить у представителей компании какие-либо детали о причастности ее продукции к трагедии.
Известно только то, что последняя партия Naturcold была выпущена Riemann Labs в марте 2022 года, а после этого права на производство средства от кашля были переданы компании Fraken International, зарегистрированной в Великобритании. Однако власти Соединенного Королевства не подтвердили эти данные, заявив, что такой компании в стране нет.
Помимо населения Камеруна, из-за индийских сиропов пострадали семьи в Гамбии, Индонезии и Узбекистане. Точное количество погибших неизвестно, СМИ сообщают о не менее 300 случаях смерти. Ранее Индия приостановила действие лицензий на производство еще трех компаний (Yarindo Farmatama, Universal Pharmaceutical Industries, AFI Farma), а также запретила деятельность Maiden Pharmaceuticals и Marion Biotech.