O’zbeklar koronavirusni isitmasiz, lekin tomog’ingiz og’riyaptimi? Bo’sh davlat sanitariya shifokori javob berdi
“Men bir necha bor aytganmanki, nafaqat tana haroratining ko’tarilishi, tomoq og’rig’i, burun oqishi, nafas qisilishi, ba’zi hollarda xushbo’y va ovqat hazm qilish funktsiyalarining pasayishi, hatto diareya ham koronavirusning alomati bo’lishi mumkin.
Ammo biz aniq bilamizki, bemorlarning aksariyatida, 60%dan ko’prog’ida hech qanday alomat yoki klinik belgilar yo’q. Shuning uchun shuni yodda tutish kerakki, bu holatda kasallik nafaqat tomoq yoki yo’tal bilan, balki hech qanday klinik belgilarsiz ham paydo bo’lishi mumkin. “Agar bemorlar bilan aloqada bo’lgan odamlar bo’lsa, sog’lig’ini xavf ostiga qo’ymasdan, imkon qadar tezroq tibbiy ko’rikdan o’tish tavsiya etiladi,” COVID-19 “borligini tekshirish.”
Bosh davlat sanitariya shifokorining so’zlariga ko’ra, odamda hid va ta’m yo’qolishi koronavirusga shubha qilish uchun sabab bo’lishi mumkin.
“O’zbekistonda nafas olish yo’llari kasalliklarining bir necha turlari mavjud, jumladan, o’tkir nafas yo’llari kasalliklari. Gripp, parainfluenza, renavirus, rivirus, shu jumladan koronavirus ham nafas yo’llari kasalliklariga tegishli.
Biroq, bizning mamlakatimizda va jahon hamjamiyatida o’tkazilgan kuzatuvlar shuni ko’rsatadiki, koronavirus kasalligi bilan bir xil hid va ta’m xususiyatlarining yo’qolishi aniqroq bo’ladi. Bu shuni anglatadiki, o’tkir nafas yo’llari kasalliklari fonida bunday belgilar paydo bo’lishi koronavirusga shubha qilish uchun sabab bo’lishi mumkin “, – dedi Nurmat Otabekov.

Узбеки передают коронавирус без температуры, но с болью в горле? Вакантный государственный санитарный врач ответил
«Я неоднократно говорил, что не только повышение температуры тела, боли в горле, насморк, одышка, в некоторых случаях снижение обонятельной и вкусовой функций, и даже диарея могут быть признаком коронавируса.
Однако мы точно знаем, что у большинства пациентов, более 60%, отсутствуют симптомы и клинические признаки. Поэтому важно иметь в виду, что при этом заболевание может протекать не только с болью в горле или кашлем, но и без каких-либо клинических симптомов. «Если есть люди, которые контактировали с пациентами, желательно как можно скорее пройти обследование, не рискуя своим здоровьем, пройти обследование на наличие COVID-19», – сказал Нурмат Отабеков.
По словам главного государственного санитарного врача, потеря запаха и вкуса у человека может быть поводом для подозрения на коронавирус.
«В Узбекистане существует несколько видов респираторных заболеваний, в том числе острые респираторные заболевания. Грипп, парагрипп, ренавирус, ривирус, в том числе коронавирус, также относятся к респираторным заболеваниям.
Однако наблюдения в нашей стране и в мировом сообществе показывают, что при коронавирусной болезни потеря тех же запаховых и вкусовых свойств более выражена. Это означает, что появление подобных симптомов на фоне острых респираторных заболеваний может стать поводом для подозрения на коронавирус », – сказал Нурмат Отабеков.