Asemptomatik bemorlar uchun uyda qanday davolanish kerak? Ekspert tavsiyalari
Kun.uzning bugungi mehmoni Sog’liqni saqlash vazirligi huzuridagi Koronavirusga qarshi kurashish boshqarmasi xodimi Barno Odilova bo’ldi. Biz etakchi sog’liqni saqlash mutaxassisi bilan uyda davolanayotgan bemorlarga tavsiyalar haqida gaplashdik. Asemptomatik bo’lgan bemorlarga uyda qanday davolanish kerak? Ekspert tavsiyalari
Bugun Kun.uz mehmoni Sog’liqni saqlash vazirligi koronavirusga qarshi kurashish boshqarmasi xodimi Barno Odilova bo’ldi. Biz etakchi sog’liqni saqlash mutaxassisi bilan uyda davolanish bo’yicha tavsiyalar haqida gaplashdik.
“Barno opa, aniq aytaylik – kim uyda davolanishi mumkin?”
– Agar yuqtirgan odam bilan birinchi uchrashuv, chet elga sayohat yoki ixtiyoriy tekshiruvdan so’ng natijalar ijobiy bo’lsa, bemorda kasallik belgilari bo’lmasa ham, koronavirus aniqlanadi.
Bunday bemorlarni kuzatishga ambulatoriya sharoitida, ya’ni uyda ruxsat beriladi. Albatta, bunda bemorning uy sharoitlari (izolyatsiya qilish imkoniyati), kichik bolalar, qariyalar va og’ir kasallarning yo’qligi (yoki ularni izolyatsiya qilish imkoniyati) va og’ir surunkali kasalliklarning mavjudligi hisobga olinadi.
Biroq, hatto kasallikning engil shakllari ham ma’lum sharoitlar mavjud bo’lganda ambulatoriya sharoitida davolanishi mumkin.
– Barcha ko’rsatkichlar bo’yicha bemor uyda davolanishga yaroqli deb topildi. Endi unga qanday maslahat berardingiz?
– Bemor va uning qarindoshlari quyidagilarga e’tibor berishlari kerak.
Avvalo, bemorni izolyatsiya qilish, xonaga kirish va chiqishni qat’iy cheklash kerak.
Ikkinchidan, xonada shamollatish ta’minlanishi kerak bo’lgan alohida derazalar mavjud. Bu xonani kuniga 3-4 marta shamollatish kerak, yoki derazalar tez-tez ochiladi. Konditsionerlarni ehtiyotkorlik bilan ishlatish kerak, chunki ular xonadagi havoni quritib yuborishi mumkin va agar noto’g’ri ishlatilsa, shamollash paydo bo’lishi mumkin.
Uchinchidan, har 2-3 soatda nam tozalashni amalga oshirish kerak. Bu bemordan har xil darajadagi havo tomchilari orqali virus tarqalishining oldini oladi va shu tariqa boshqa oila a’zolariga tarqaladi.
To’rtinchidan, bemorning shaxsiy buyumlari (idish -tovoqlar, sochiq, kiyim -kechak) harorati 60 darajadan yuqori bo’lgan suvda alohida yuvilishi va dezinfektsiya qilinishi kerak.
Beshinchidan, agar siz haroratni hisobga olsangiz, kuniga 3-5 litr iliq suyuqlik ichishingiz kerak. Sovuq va gazlangan, shirin ichimliklar qat’iyan man etiladi. Suyuqliklar asosan mineral suv, iliq choy (limon, zanjabil, ko’k choy), kompot, turli dorivor o’simliklarning infuziyalari bo’lishi mumkin. Ko’p suyuqlik ichish virusli zaharlanishni kamaytiradi va qon ivishining oldini oladi. Suyuq qon orqali oziq -ovqatdan olingan dorivor o’tlar, vitamin va minerallar har bir organga to’liq kiradi.
Oltinchidan, bemorga kuniga kamida 5 marta to’la choy bilan soat 11:00 va 16:00 da ovqatlanish kerak. Ko’pincha suyuq ovqatlar, kuniga kamida 400 gramm meva va sabzavotlar, sut mahsulotlari va o’tlar. Yog’li, qovurilgan, achchiq, sho’r va yarim tayyor ovqatlardan (sosiska, gamburger, chip va boshqalar) vaqtincha voz kechish kerak.
Yaxshiyamki, hozir pishirish mavsumi. Meva va sabzavotlarga alohida e’tibor berilishi kerak, chunki ular tabiiy vitaminlar manbai, ayniqsa virus davrida, ular S vitaminiga boy, shuningdek, olma, maydanoz, arpabodiyon, qizil qo’ng’iroq kabi muhim dori. qalampir, karam.
Bundan tashqari, bemor doimo ertalab uxlamasligi, ertalab mashq bajarishi va kuniga bir necha marta 10 daqiqa davomida oddiy jismoniy mashqlarni bajarishi kerak. Ushbu mashqlar tanadagi qon aylanishini yaxshilaydi va organlarning to’liq ishlashini ta’minlaydi.
Bemor bu davrda spirtli ichimliklar va tamaki mahsulotlarining zararli ta’siri bundan ham katta ekanligini unutmasligi kerak.
– Aytaylik, kasallikning ba’zi belgilari bor, bu bilan nima qilish kerak? Hozir hamma joyda ko’p tavsiyalar bor, qaysi biri to’g’ri?
– Siz diqqat qilishingiz kerak bo’lgan birinchi narsa – har bir organizm va kasallikning kechishi o’ziga xos, shuning uchun davolash usuli tanlanadi. Shuning uchun tibbiy nazorat bejiz emas.
Umumiy tavsiyalarga kelsak, alomatlar paydo bo’lganda, shifokor bemorni nazorat qilish taktikasini ularning og’irligiga qarab o’zgartiradi. Isitma (38,5 daraja va undan yuqori) uchun u aspirin va uning isitmani tushiruvchi, tomoq va bo’g’im og’rig’i, yo’tal uchun antibiotiklar yoki antiviral preparatlarni tavsiya qiladi.
Bemorlar bexosdan dori -darmonlar tufayli asoratlarni rivojlantiradi. Masalan, isitma yoki tomoq og’rig’ini to’liq davolashsiz vaqtincha davolash kasallikning chuqur ildiz otishiga olib kelishi mumkin, yoki antibiotiklar virusga ta’sir qilmasdan jigar, ichak yoki buyraklarga ta’sir qilishi mumkin.
Shuning uchun, har qanday holatda ham, shifokorning tavsiyalarini tinglash, oddiy gigiena qoidalariga rioya qilish, to’g’ri ovqatlanish va jismoniy faollik muhim.
– Gigiena talablari qanday?
– Virusning zararli ta’sirini kamaytirish uchun bemor tez -tez kuniga ikki marta qo’llarini sovun va suv bilan yuvib turishi kerak. Ko’rinadigan shilliq pardalarni – og’iz va burunni kuniga 4-5 marta iliq sho’r suv bilan chayish ham muhim, chayishda tomoqqa yod qo’shish mumkin.
Asalari chaqishi alomatlari bo’lmasa ham, bu kasalliklarni davolash va shifokor tomonidan tavsiya etilgan dori -darmonlarni qabul qilishni davom ettirish muhimdir.
Kasallik belgilari bo’lmasa -da, bunday bemorlar ambulatoriya sharoitida oilaviy shifokorlar nazorati ostida. Boshqacha aytganda, oilaviy shifokor bemor va uning qarindoshlariga kuniga 1-2 marta qo‘ng‘iroq qilib, ahvolini so‘raydi. Bunday holda, bemorga bemorda paydo bo’ladigan oddiy alomatlar haqida xabar berish kerak.

Какое лечение следует проводить в домашних условиях пациентам, у которых нет симптомов заболевания? Рекомендации экспертов
Сегодняшним гостем Kun.uz была Барно Адилова, сотрудник Управления по борьбе с коронавирусом при Министерстве здравоохранения. Мы поговорили с ведущим специалистом о рекомендациях для пациентов, получающих лечение в домашних условиях.Какое лечение следует проводить в домашних условиях пациентам, у которых нет симптомов заболевания? Рекомендации экспертов
Сегодня гостем Kun.uz была Барно Адилова, сотрудник Управления по борьбе с коронавирусом при Минздраве. Мы поговорили с ведущим специалистом о рекомендациях по лечению в домашних условиях.
«Сестра Барно, давайте проясним – кому разрешено лечить дома?»
– Если результаты положительные после первой встречи с инфицированным человеком, поездки за границу или добровольного обследования, пациенту ставится диагноз коронавирус, даже при отсутствии признаков заболевания.
Наблюдение за такими пациентами разрешено амбулаторно, то есть дома. Конечно, при этом учитываются домашние условия пациента (возможность изоляции), отсутствие маленьких детей, пожилых и тяжелобольных (или возможность их изоляции) и наличие тяжелых хронических заболеваний.
Однако даже легкие формы заболевания можно лечить в амбулаторных условиях при наличии отдельных состояний.
– По всем показаниям пациент признан годным для лечения в домашних условиях. Что бы вы посоветовали ему сейчас?
– Пациенту и его родственникам следует обратить внимание на следующее:
В первую очередь следует изолировать пациента, а вход и выход из помещения строго ограничивать.
Во-вторых, в комнате есть отдельные окна, через которые должна обеспечиваться вентиляция. Эту комнату следует проветривать 3-4 раза в день или часто открывать окна. Кондиционеры следует использовать с осторожностью, так как они могут высушить воздух в комнате и при неправильном использовании могут вызвать простуду.
В-третьих, необходимо проводить влажную уборку каждые 2-3 часа. Это предотвращает распространение вируса воздушно-капельным путем от пациента на различные уровни и, таким образом, распространение среди других членов семьи.
В-четвертых, личные вещи пациента (посуда, полотенца, одежда) следует мыть и дезинфицировать отдельно в воде с температурой выше 60 градусов.
В-пятых, если учитывать температуру, следует выпивать 3-5 литров теплой жидкости в день. Холодные и газированные, сладкие напитки категорически запрещены. Жидкости могут быть в основном минеральная вода, теплый чай (лимон, имбирь, голубой чай), компот, настои различных лекарственных растений. Употребление большого количества жидкости снижает интоксикацию вирусом, а также предотвращает образование тромбов. Лекарственные травы, витамины и минералы, полученные с пищей, через жидкую кровь, полностью поступают в каждый орган.
В-шестых, больного следует кормить не менее 5 раз в день с полной чашкой чая в 11:00 и 16:00. В основном жидкие продукты, минимум 400 граммов фруктов и овощей, молочных продуктов и зелени в день. Следует временно избегать жирных, жареных, острых, соленых и полуфабрикатов (хот-доги, гамбургеры, чипсы и т. Д.).
К счастью, сейчас сезон готовки. Особое внимание следует уделять фруктам и овощам, так как они являются источником природных витаминов, особенно в период вируса, которые богаты витамином С, а также важным лекарственным средством, таким как яблоки, петрушка, укроп, красный болгарский перец, капуста.
Кроме того, пациенту не следует постоянно ложиться утром, делать зарядку утром и делать простые физические упражнения по 10 минут несколько раз в день. Эти упражнения улучшают кровообращение в организме и обеспечивают полноценное функционирование органов.
Пациенту не следует забывать, что в этот период вредное воздействие алкоголя и табачных изделий еще больше.
– Допустим, есть какие-то симптомы болезни, что с этим делать? В наше время повсюду много рекомендаций, какая из них правильная?
– Первое, на что нужно обратить внимание, – это то, что каждый организм и течение болезни уникальны, а потому выбирается метод лечения. Поэтому врачебное наблюдение не зря.
Что касается общих рекомендаций, то при появлении симптомов врач изменит тактику контроля за пациентом в зависимости от степени их тяжести. При лихорадке (38,5 градуса и выше) он рекомендует аспирин и его жаропонижающие, антибиотики или противовирусные препараты при болях в горле и суставах, кашле.
Пациенты более склонны к развитию осложнений из-за непреднамеренного приема лекарств. Например, временное лечение лихорадки или боли в горле без полного излечения может привести к тому, что болезнь пустит более глубокие корни, или антибиотики могут повлиять на печень, кишечник или почки, не влияя на вирус.
Поэтому в любом случае важно прислушиваться к советам врача, соблюдать правила простой гигиены, правильно питаться и быть физически активным.
– Какие гигиенические требования?
– Чтобы уменьшить вредное воздействие вируса, пациенту следует часто мыть руки водой с мылом, как можно чаще, два раза в день. Также важно полоскать видимые слизистые оболочки – рот и нос тёплым физиологическим раствором 4-5 раз в день, при полоскании можно добавлять йод в горло.
Эти заболевания важно лечить, даже если нет симптомов укусов пчел, и продолжать прием лекарства по рекомендации врача.
Несмотря на отсутствие симптомов заболевания, такие пациенты, находящиеся в амбулаторных условиях, находятся под систематическим наблюдением семейных врачей. Другими словами, семейный врач 1-2 раза в день звонит пациенту и его родственникам, чтобы узнать о его состоянии. В этом случае пациента следует проинформировать о простых симптомах, которые появляются у пациента, даже если они кажутся незначительными.